Daimler'den Elektrikli Kamyon Atağı

Otomobil endüstrisinin önde gelen isimlerinden olan Daimler, Fuso eCanter elektrikli kamyonunu ABD'deki kullanıcılar için yola çıkardı.
Daimler'den Elektrikli Kamyon Atağı

ABD'nin New York kentindeki kullanıcıları ile buluşacak olan kamyonun şarjı ise 60 mil süreyle yetiyor.

Elektrikli Kamyonun Özellikleri

Kamyonun yük taşıma kapasitesi 5 tonun üzerinde ve araç kabininde de 3 koltuk bulunuyor. Kamyon bu hali ile şehirlerarası taşımacılık için kullanılmak için tasarlanmış. Ancak eCanter’in menzili bu iş için pek uzun sayılmaz.

Tesla’nın elektrikli tırları tek şarj ile 200 ve 300 mil gidebildiği için çok daha avantajlı. Bu tırlar şehirlerarası taşımacılık için oldukça elverişli. Ancak Elon Musk da bu elektrikli tırların tanıtım etkinliğinin ertelediğini duyurdu.

Elektrikli tır ya da kamyonlar sürüş menzili ne olursa olsun, maalesef dizellerin yanından bile geçemiyor.

Yakıt tasarrufu açısından ise eCanter, Tesla'nın elektrikli tırından daha verimli.

Satış Rakamları

Tesla'nın tırları henüz piyasaya sürülmemişken, eCanter kullanıcılarına ulaşmak üzere yola çıktı bile. Hatta Japonya’da bir müşterinin 25 eCanter siparişi verdiği biliniyor. Fransa ve Çin gibi ülkeler dahil, tüm dünyada elektrikli araç alımı artıyor. Yani bu tabloya baktığımızda Tesla'nın elektrikli araçları daha donanımlı gibi dursa da Daimler çoktan üretti, satıyor bile. Tesla'nın bir an önce tanıtım yaparak araçlarını satışa sunması gerekiyor. Elektrikli araç pazarında bir yer edinmek istiyorsa Tesla için bu şart.