CryptoKitties Oyunu

Son zamanlarda adını sıklıkla duymaya başladığımız sanal paralar her geçen gün daha da büyümeye devam ediyor. Her ne kadar en çok zikredilen para birimi Bitcoin olsa da daha farklı yüzlerce sanal para birimi bulunmaktadır.
CryptoKitties Oyunu

Bu para birimlerinden birisi olan Ethereum da insanları sanal paraya çekmek için farklı yöntemler izlemeye devam ediyor.

Haftada 1.3 Milyon Dolar Harcandı

Oyun her geçen gün daha da büyümeye devam ediyor. Haki hazırda Ethereum parasının ekonomik değerinin %4'ünü bu oyun oluşturmaktadır.

Oyuna katılan kişilerin sayısı her geçen gün artarken harcanan paralar da artmaktadır. Öyle ki son bir hafta içerisinde bu oyuna toplam 1.3 milyon dolar harcandı.

Oyun Nasıl Oynanıyor?

Oyun içerisinde herkesin sanal bir kedisi oluyor. Bu kedilerin özellikleri ise birbirine göre farklılık gösteriyor. Alınıp satılan bu kedilerin fiyatları ise dudak uçuklatacak cinsten. Öyle ki bir sanal kedinin fiyatı 100 bin doların üzerinde olabiliyor.

Her geçen gün daha da büyüyen bu oyunda kişiler hem eğleniyor hem de ticaret yapıyorlar.

Türkiye'de Tam Olarak Yasal Değil

Ethereum, Bitcoin ve diğer sanal para birimleri henüz Türkiye'de yasal değil. Öyle ki Sermaye Piyasaları Kurulu tarafından aracı kurumlara gönderilen yazıda kanunlarımızda bu sanal para birimlerinin yasal olmadığına özellikle dikkat çekiliyor. Dolayısıyla da aracılar bu para birimleri üzerinden hizmet sunamıyor ve kazanç elde edemiyorlar.

Ancak bu hizmeti sunan çeşitli internet sitelerinin de bulunduğunu söyleyebiliriz.

Diyanet tarafindan da yapılan bir açıklamada bu sanal para birimlerinin yasadışı işler için kullanılıyor olmasına dikkat çekilmişti. İşte bu sebeple sanal para birimine yatırım yapmanın hali hazırda yasal bir zemininin olmadığını ifade edebiliriz.

Ancak ABD de dahil olmak üzere bazı ülkeler bu para birimlerini yasal hale getirmek için çeşitli çalışmalar yürütmektedir.

Dolayısıyla kısa bir süre içerisinde bu para birimlerinin yasal bir zemine kavuşacağını ileri sürmek yanlış olmayacaktır. Hatta kimi alışveriş mağazalarının ve sitelerinin de bu para birimlerini kabul etmeye başlaması bunun en büyük delilleri arasında sayılabilir.