Çalınan ve kaybolan ve telefonlar nasıl bulunur?

Kaybolan ve çalınan telefonların nasıl bulunduğunu birçok kişi bilmiyor. Oysa akıllı telefonlarınız çalındığında bulabilirsiniz.

TEKNOLOJİ 07.07.2019, 12:39 07.07.2019, 12:53

Çalınan ve kaybolan ve telefonlar nasıl bulunur?

Kaybolan ve çalınan telefonların nasıl bulunduğunu birçok kişi bilmiyor. Oysa akıllı telefonlarınız çalındığında bulabilirsiniz.

TEKNOLOJİ 07.07.2019, 12:39 07.07.2019, 12:53
Çalınan ve kaybolan ve telefonlar nasıl bulunur?
Kayıp ya da çalıntı telefon nasıl bulunur sorusu birçok kişinin telefonunu kazanmasına yardımcı olur. IMEI numarası adı verilen numaralar sayesinde kayıt altında tutulan telefonlar çok kolay bir şekilde bulunabilir. Çünkü GSM operatörünüzü aradığınızda telefonu kullanma özelliği kapatılır ve çalan kişi telefonu satamaz. Bu da kolayca tespit edilmesini kolaylaştırır.

Telefonunun çalınması son derece üzücü bir hadisedir. Hem maddi boyut hem de manevi süreçlerin söz konusu olduğu bu süreçte, kişisel bilgilerinizin başkalarına ulaşması da söz konusudur. Hemen telefonunuzu kilitleyerek erişimi önleyeceğiniz özellikleri kullanarak başkalarına satılmasına önleyebilirsiniz. Böylece telefon almak isteyenler de mağdur olmamış olur.

Öncelikle Bildirim Yapılmalıdır
Telefonunuz kayıp ya da çalıntıysa önceden 444 9 777 ve 0312 232 23 23 numaralı bilgi ve ihbar merkezini arayarak durumu bildirin. Ama IMEI numarası gerekeceğinden mutlaka bu numarayı bir yerde saklamış olmanız lazım. Zaten biri telefon alırken IMEI sorgulaması yapıldığında cihazın çalıntı olduğu ortaya çıkar. Bu yüzden en yakın karakola teslimatı yapılır. Cihaz birinin eline geçmişse zaten cihazı alan kişi de bu kişiyi kolayca bularak şikayet edebilir. Polise şikayet ettiğinizde pek beklenti içinde olmamanız gerekir ama bu bildirim hattını aradığınızda en kısa sürede süreçler başlayacaktır.

BTK bünyesindeki Bilgi ve İhbar Merkezi’ne ulaşarak IMEI numaranızı bildirmelisiniz. Bu şekilde hattınız da iletişime kapanır. Zaten çalan kişi hemen telefonunuzu kapatacaktır. BİM 0312 294 94 94 numarası aranıp ihbar yapılabilir. E-devlet üzerinden de ihbarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Telefonu Bul Özelliği İşe Yarar Mı?
Birçok cihazda kilitleme özelliği vardır. Windows, Apple ve Android tipi cihazlarda bu kilitleme özelliğinizi hesabınıza giriş yaptığınızda aktif olabilir. Cihazınızı kilitlediğinizde aynı zamanda kişisel bilgilerinize erişilmesini de önlersiniz. Özellikle bankacılık uygulamalarınıza girmesini önleyeceğiniz çok sayıda kirli elden korunabilirsiniz. Ancak çalıntı telefon ihbar hattı bildirimi yapmazsanız telefonunuzu çalan kişiyi bulamazsınız. Çalan kişi hemen telefonunuzu satarak paraya çevirecek, alan kişi de siz de mağdur olacaksınız.

Yorumlar (5)
Onur 2 yıl önce
Selam benim telefonum çalındı btk dan telefonu kısıtladılar karakola sikayetci oldum hiçbir sey cıkmadı bulunmadı hırsızlıgın cezası yok malesef isteseler nokta atısı bulabilirler ama umursayan yok
Mikail esko 2 yıl önce
Benimde telefonum çalındı 1 hafta önce IMEI numarasını biliyorum. Polise gittim ifade verdim ama hala bir haber yok .
abdulghani 3 yıl önce
çalındı
Emine Akyüz 2 yıl önce
Merhaba hayırlı cumalar diliyorum. Bnm de telefonum çalinfi.Karakola da gittim, savcılığada dilekçe verdim. 14 Temmuz Salı günü hâlâ haber yok. Başka ne yapabilirim
halis 7 ay önce
Selam benim telefonum çalındı btk dan telefonu kısıtladılar karakola sikayetci oldum hiçbir sey cıkmadı bulunmadı hırsızlıgın cezası yok malesef isteseler nokta atısı bulabilirler ama umursayan yok aylen oyele dosya durmuslar hayla bul madı kim calıdı biliyorum ama eve bilimedim için kız isimi yonca bas fatma bas 3 kisi ama ara bul madı dosya kadırmıslar suc işler tekra acılır yani muze bul icin ne yapa bliriz