Blockchain Teknolojisi Nedir?

Kripto para birimleri ile daha da çok aşina olmaya başladığımız blockchain teknolojisi nedir sorusuna yazımız içerisinde cevap vereceğiz.
Blockchain Teknolojisi Nedir?

Bu teknoloji her ne kadar kripto para birimleri ile özdeşleşiyor olsa da birçok alanda bu teknolojinin kullanıldığını da belirtmemiz gerekir.

Şifrelenmiş İşlemler

Blok zinciri teknolojisi olarak da adlandırılan bu teknolojide bir dizi şifreli işlem bulunmaktadır. işte bu işlemlerin takip edilmesine yarayan veri tabanına da blockchain ya da blok zinciri adı verilmektedir.

Bu teknoloji ile birlikte isteyen herkes zincire dahil olabilmekte ve kendi blokunu oluşturabilmektedir. Herkese açık olarak gerçekleşen bu işlemlerde doğrulama da yapılmaktadır. işte kripto para birimlerinde bu doğrulamayı yapmak için ekran kartı sayısı çok olan işlemciler kullanılmaktadır. Böylelikle ne kadar çok işlem doğrulanırsa o kadar çok kripto para üretimi yapılabilmektedir.

Bu teknolojinin son derece şeffaf bir yapıya sahip olması birçok sektörde kullanılmasına imkan tanımaktadır. Yeni bir devrin başlamasına katkı sunabilecek bu sistemin her geçen gün daha da çok geliştirildiği gözlemlenmektedir. Ayrıca sadece şeffaf değil aynı zamanda gizli sistemler de bulunmaktadır. Birçok ülke tarafından yavaş yavaş kabul edilmeye başlayan bu teknolojinin ilerleyen yıllarda büyük imkanlar yaratacağı düşünülmektedir. Dolayısıyla bu alana birçok iş adamı da yatırım yapmaktadır. Ancak hali hazırda sistemin daha tam oturmaması nedeniyle spekülasyonlar sık görülebilmektedir. Zaman içerisinde bu durumun düzeleceğini tahmin edebiliriz.