Ay’a giden ilk astronotlardan olan William Anderes hayatını kaybetti

Ay’a giden ilk astronotlardan olan Apollo 8 misyonunda yer alan William Anders hayatını kaybetti. Başarılı astronotun uçak kazasında hayatını kaybettiği öğrenildi. İşte detaylar
Ay’a giden ilk astronotlardan olan William Anderes hayatını kaybetti

Konuya ilişkin aktarılan son haberin detaylarına göre Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi’nin Apollo 8 misyonunda yer aldığı bilinen William Anders hayatını kaybetti. Seattle şehri yakınlarında uçak kazası geçiren William’ın vefat haberi tüm Dünya’yı şoke etti.

ABD basınının aktarmış olduğu haberin detaylarına göre Anders’a ait olan eski bir uçak Seattle kenti yakınlarındaki San Juan Adaları açıklarında suya düştü. Batan uçaktan acı haber geldi.

90 YAŞINDAYDI

Acı haberi ise Anders’in oğlu Greg Anders verdi. 90 yaşındaki babasının uçak kazasında hayatını kaybettiğini belirtti.

NASA’nın Apollo 8 misyonu alçak dünya yörüngesinden ayrılarak Ay’a ulaşan ilk mürettebatlı uzay uçuşuna katılmıştı. Ay’a inmeden yörüngesinde 10 defa dönen Apollo 8 misyonu başarılı bir şekilde dünyaya geri dönmüştü.

TEK BAŞINA PİLOTLUK YAPIYORMUŞ

Konuya ilişkin yeni görüntüler aktarıldı. KCPQ-TV televizyon kanalının paylaşmış olduğu bilgilerin detayına göre Anders’in sahibinin olmuş olduğu tek motorlu uçakta tek başına pilotluk yaptığı görüldü. Video görüntülerinde bir uçağın suya çakılmadan önce hızlı bir şekilde irtifa kaydettiği ve düştüğü görüldü. Öte yandan Burlington’daki Heritage Uçuş Müzesi de başarılı astronotun geçirmiş olduğu kazayı ve vefat haberini de doğruladı.

“DÜNYA’NIN DOĞUŞU”

Diğer yandan Anders’in görev sırasında çekmiş olduğu fotoğraf o dönem dünyada büyük yankı uyandırmıştı. “Dünya’nın Doğuşu” isimli olarak fotoğrafın en önemli özelliği o güne kadar uzaydan dünyanın çekilen ilk fotoğrafı olması.