Apple’ın Zirve Yolculuğu Sırasındaki Dönüm Noktaları

Birçok kez sekteye uğrasa bile teknoloji dünyasında Apple'ın zirveye olan yolculuğu belli dönüm noktalarından geçti.
Apple’ın Zirve Yolculuğu Sırasındaki Dönüm Noktaları

1996: Steve Jobs’un Geri Dönüşü

1980 yılında kurucu ortak olduğu Apple dan kovulan Steve Jobs 1996 yılında firmaya geri döndü ve bu Firma için en önemli dönüm noktası haline geldi. Microsoft’un piyasa değerini geçen Apple dünyanın en değerli teknolojisi firmasına dönüştü. Steve Jobs liderliğinde 15 üründen 11’ini üretmekten vazgeçen Apple yapılan köklü değişiklikler ile hepsi bir arada özellikli iMac ile tekrar popüler hale gelerek kara geçmeye başladı.

2001: iPod ve Mac OS X

Unix tabanlı Mac OS X ve ilk iPod, 2001 yılında dağıtıldıktan kısa bir süre içerisinde oldukça popüler bir hale geldi ve böylece Apple için Microsoft’u geride bırakmak için zemin hazırlanmış oldu.

2001: Apple Mağazaları

2001 yılında diğer rakipleri ile yarışmak üzere faaliyetlerine arttıran Apple kendine özel mağazaları açarak piyasadaki liderlere tehdit oluşturmaya başladı.

2007: iPhone

2007 yılında piyasaya çıkan iPhone akıllı bir telefon olmasının dışında telefon tarihinde Devrim niteliğinde idi piyasadaki diğer akıllı telefonlar için bir şekilde iPhone’un yanına yaklaşamadı.

2010: iPad, Tablet Piyasasını Karıştırdı

2010 yılında piyasaya sürülen iPad tablet ile telefonun karışımından oluşturulmuş bir cihaz idi iPad de kısa bir süre içerisinde statü sembolü olarak satış rekorları kırdı. Birçok insan iPad satışa sunulduğunda Apple mağazaları önünde uzun kuyruklar oluşturdu.