Akıllı Telefonlar İnsanları Aptallaştırıyor

ABD’de yapılan araştırmaya göre insanlar telefonlarını yakınında tuttuğu sürece aptallaştıklarını ortaya koydu.
Akıllı Telefonlar İnsanları Aptallaştırıyor

ABD’de bulunan Teksas Üniversitesi’nin 800 kişinin üzerinde akıllı cep telefonlarının insanlar üzerindeki olumsuz etkisi hakkında bir araştırma yaptı. Araştırma sonucunda telefonların insanları aptallaştırdığını bir kez daha kanıtladı.

Akıllı Telefon Deneyi

Deneye katılan 800 kişi, sırayla bir dizi bilgisayar testinden geçirildi. Teste katılan herkesin konsantrasyonlarının tam olması istendi. Testlerin asıl mantığı kişilerin beyinlerinin verileri tutup tutamama ve işlem yapabilme becerisini ölçmekti. Bütün katılımlardan telefonlarının sessize alarak kaldırmaları istendi.

Araştırmanın sonucunda telefonlarını kendilerinden uzak bir odaya koyan katılımcılar deneyde yüzde 100 başarı gösterdi. Telefonlarını cebine veya çok yakınına koyan kişilerin başarısı diğer gruba göre daha düşüktü.

Deneyi yapan araştırma görevlilerinden biri olan Adrian Ward konu hakkında şunları söyledi: “Zihninizin bilinçli bir kısmı telefon yakında olmadığı için onu düşünmüyor. Ama beyin telefonunu düşünmemek için belli bir çaba harcıyor. Bu sırada beyin göçü dediğimiz olay gerçekleşiyor”

İkinci Testte Sonuç Değişmedi

İki gruba kısa süre arayla ikinci bir test daha uygulandı. Katılımcılardan bazılardan telefonları komple kapatmaları, bazılarına da telefonu sessize alıp göz önüne bir yere koyulması istendi. Bu deneyin sonunda akıllı telefonlardan uzak kalamayanlar, telefonlarına en bağımlı kişiler olarak belirtildi ve diğer test sonucu gibi kötü bir sonuç elde ettiler.