Akıllı Gözlük Takbul Artık Güvenliği Sağlamaya Hazır

Tamamen yerli firmalar tarafından üretilen ve güvenlik görevleri için tasarlanan akıllı gözlük Takbul, Muğla'da Jandarma ekipleri tarafından kullanılmaya başlandı
Akıllı Gözlük Takbul Artık Güvenliği Sağlamaya Hazır

Güvenliği sağlaması için Simülasyon Bilim Ve Teknolojileri SimBT tarafından geliştirilen akıllı gözlük Takbul uzun bir uğraştan sonra donanımlı olarak üretilip kullanılmaya başlandı. Ülkemizde ODTÜ bilim insanları ve üst düzey rütbeli askerlerin iş birliği ve münakaşası sonucunda tasarlanan Takbul ile güvenliğin çok daha yüksek seviyelerde sağlaması planlanıyor. Tasarımından sonra üretimi de tamamlanan Takbul Muğla’da jandarma ekipleri tarafından kullanılmaya başlandı. Şimdilik sadece 20 güvenlik görevlisinde bulunan Takbul'un geliştirmeler ile daha yaygın olarak kullanılacağı düşünülüyor.

Yeni Güvenlik Teknolojisi Takbul Güvenliği Kolaylaştıracak

Plaka, kimlik bilgileri gibi bilgileri tarayarak sim kartlı sistemi sayesinde İçişleri Bakanlığı’nın ilgili birimine iletilen ve oradan güvenlik birimlerine gerekli bilgileri veren Takbul, bu sayede güvenliği daha kolay sağlayacak gibi. Ayrıca gerekli bilgileri merkeze ileten Takbul, eğer tehlikeli bir durum varsa hemen kırmızı ışıkla uyarı veriyor. Uyarı verirken de uyarısının nedenini de belirtiyor. Bu sayede jandarma ekipleri aranan kişilerin neden arandığını, araçların neden tehlike arz ettiğini ve diğer tüm gerekçeleri anında belirtiyor. Eğer taranan bilgilere göre bir sorun yok ise yeşil ışıkla sorun olmadığını da gösteriyor. Buna göre Takbul'dan kaçmak zor olacaktır.

Takbul Hem De Çok Kullanışlı

Ayrıca kolay kullanımıyla da fark yaratıyor. Jandarma ekiplerinin dışarıyla iletişimini kesmiyor. Güvenlik görevlisi hem dışarıyla hem de Takbul ekranında kolaylıkla temas kurabiliyor. Bu sayede kolaylık sağlayacak olan Takbul, aynı zamanda jandarma ekiplerinin verimli çalışmasını da sağlayacaktır. Şoförler ve yolcular tarafından da ilgiyle karşılanan teknik özellikle yol denetimlerinde, kimlik denetimlerinde jandarma ekiplerine büyük kolaylık sağlıyor. Şu an sadece 20 adet üretilen Takbul eğer istenen kolaylığı sağlarsa seri üretimle tüm güvenlik görevlilerine ulaştırılacaktır. Tamamen yerli bir üretim olması ve yerli teknoloji firmaları tarafından üretilmesi ile de gurur verecek olan Takbul, gelişime de açık bir sistemle üretilmiştir. Buna göre yenilikler ve özellikler katılarak geliştirilebilecek.