1.5 Adana Yeni Bir Ödül Aldı

Çukurova Üniversitesi öğrencilerinin dizaynı olan ve 1.5 Adana olarak isimlendirilen elektrikli otomobil, 4 TÜBİTAK yarışından da birincilikle ayrıldı.
1.5 Adana Yeni Bir Ödül Aldı

2013 yılında dizayn edilen ve 1 liralık enerjiyle 150 km yol alan 1.5 Adana, iki kişilik elektrikli otomobil olarak kullanılıyor. 4 yarışta 4 ödül alan ve görüntüsü kadar ekonomik olmasıyla da ilgi gören araç Makine Mühendisliği öğrencileri tarafından üretildi. Öğrenci projesi olarak başlayan bu çalışmanın şimdi 30 kişilim bir ekiple sürdüğünü belirten Makine Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Akıllı, altyapı ve desteğe ihtiyaç duyduklarını belirtti.

En İyi Dizayn ve Alternatif Enerjili Araç Ödülleri

İstanbul’da 22-24 Eylül tarihinde düzenlenecek olan Shell Eco Marathon yarışlarına katılacaklarını belirten Akıllı, buradan da birincilikle dönmeyi hedeflediklerini söyledi.

Maksimum hızı 84 km olan araç, Türkiye’de milli otomobil üretme ihtiyacı olduğunu ve bu uygulamanın geliştirilmesi için de alt yapı desteğine ihtiyaç duyduklarını belirtti.

Aracın Özellikleri

3-4 saat içinde aracın bataryası tam olarak doluyor ve saatte maksimum 84 km’ye ulaşıyor. Bu bilgiyi 4 kişilik araç üretmek için kullanıp geliştirmek istediklerini söyleyen araştırma ekibi, özellikle birçok şampiyonluğu olan aracın, Türkiye’nin milli araç üretimi hedefinin en önemli buluşu olduğunu ifade ediyor.

Önümüzdeki günlerde İstanbul’da yarışacak olan araç, uluslararası alanda da tanınma imkanı bulacak ve eğer ekip yurtdışında çalışmazsa birçok desteği de alacaklar.