Mehmet Fatih Karahan'ın gözü Avrupa şampiyonluğunda

Down sendromlu milli yüzücü Mehmet Fatih Karahan (26), Fransa'da 28 Ekim'de başlayacak 4. Avrupa Şampiyonası'nda 8 kategoride madalya hedefliyor. 
Mehmet Fatih Karahan'ın gözü Avrupa şampiyonluğunda

Uşak Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Antrenörlük Eğitimi Bölümü 1. sınıf öğrencisi Mehmet Fatih Karahan, yaptığı açıklamada, 28 Ekim-4 Kasım'da Fransa'nın başkenti Paris'te düzenlenecek şampiyonaya üniversitenin havuzunda günde çift antrenmanla hazırlandığını söyledi. 

Üniversite eğitimi ile spor hayatını birlikte yürüten milli sporcu, bir yıldır şampiyonaya hazırlandığını, derecelerinin her geçen gün daha iyiye gittiğini belirtti. 

Şampiyonada madalya kazanmak istediğini aktaran Mehmet Fatih Karahan, "Bir yıldır bu şampiyonaya hazırlanıyorum. Ailem, antrenörüm ve sınıf arkadaşlarım benden madalya bekliyor. Elimden gelenin en iyisini yaparak altın madalyayla ülkeme dönmek istiyorum. Yüzmeyi çok seviyorum. Artık Türk bayrağını en yukarıya çekme zamanı geldi." diye konuştu.

- Sekiz kategoride madalya kovalayacak

Mehmet Fatih Karahan'ın antrenörü Alparslan Onur, milli yüzücünün serbestte 100, 200, 400, 800 ve 1500 metrede, kelebekte 50 ve 100 metrede, sırtüstünde ise 50 metrede mücadele edeceğini söyledi. 

Mehmet Fatih'in küçük yaşlarda yüzme sporuna başlamasının avantaj olduğunu aktaran Onur, "Fatih bugüne kadar katıldığı yarışlarda 200'ün üzerinde madalya kazandı. Çok istekli ve kararlı. Daha önce katıldığı Avrupa şampiyonasında madalya alamadığı için bu organizasyonu çok önemsiyor. Diğer sporcuları bilmiyoruz ancak derecelerimiz çok iyi. Ümit ediyorum bu kez madalya ile döneceğiz." ifadelerini kullandı. 

- Anne Karahan: "Oğlum her zaman şampiyon"

Oğlunun bugüne kadar pek çok güçlüğü aştığını, eğitim hayatını kendi yetenekleriyle sürdürdüğünü ifade eden anne Adalet Karahan ise Mehmet Fatih'in başarılı olacağını düşündüğünü belirtti. 

Dört yaşında yüzmeye başlayan oğlunun şimdi bir yandan üniversite eğitimi alırken diğen yandan da şampiyonaya hazırlandığını dile getiren Karahan, "Oğlum her zaman şampiyon. Arkadaşları onu çok seviyor. Fatih, onlar için madalya kazanmayı çok istiyor. Yüzmek onun en büyük tutkusu. Şampiyonaya Türkiye'den 6 sporcu katılacak. Bunlardan biri de Fatih. Tüm engelli sporculara bu imkanı sağlayan başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a, değerli eşi Emine Erdoğan'a ve federasyon yetkililerine çok teşekkür ediyorum." diye konuştu.