Boksa 2 yıl önce başlayan Uşaklı Ayşe Türkiye Şampiyonu oldu

Boks sporuna 14 yaşında başlayan Ayşe Doğan 15 yaşında Türkiye üçüncüsü, 16 yaşında da Türkiye Şampiyonu oldu.

SPOR 18.02.2019, 16:36

Boksa 2 yıl önce başlayan Uşaklı Ayşe Türkiye Şampiyonu oldu

Boks sporuna 14 yaşında başlayan Ayşe Doğan 15 yaşında Türkiye üçüncüsü, 16 yaşında da Türkiye Şampiyonu oldu.

SPOR 18.02.2019, 16:36
Boksa 2 yıl önce başlayan Uşaklı Ayşe Türkiye Şampiyonu oldu

İstanbul Esenyurt Belediyesi Cumhuriyet Spor Salonunda yapılan yıldız ve büyük Kadınlar Türkiye Ferdi Boks Şampiyonasında 70 kiloda Uşak’tan Ayşe Doğan yıldızlarda Türkiye şampiyonu oldu.

Türkiye Boks Federasyonu Başkanlığının 2019 yılı faaliyet programında yer alan 11-17 Şubat 2019 tarihleri arasında İstanbul'da yapılan yıldız ve büyük kadınlar Türkiye Ferdi Boks Şampiyonasında karşılaştığı 3 rakibini de yenerek şampiyon olan Ayşe Doğan (16) hayalinin Profesyonel boksörlük olduğunu açıkladı.

Banaz İlçesine bağlı kaylı köyünden olan Ayşe Doğan, İzzettin Çalışlar Anadolu Lisesi 10. sınıfta eğitim görüyor. Babası emekli işçi olan Ayşe, “Boks merakına konuştuğum birkaç abla gidiyordu. Ben de onlara özenerek 14 yaşında Görkem Durak Hocamın nezaretinde başladım. Bir yıl boks spor ile uğraştıktan sonra geçen yıl Türkiye 3. oldum. Bu yılda Türkiye Şampiyonu oldum.

Ailem boks konusunda bana her zaman destek olmuştur. Onları desteği de bana büyük bir moral olmuştur. Okulda arkadaşlarım ve öğretmenlerim de beni destekliyor. Türkiye Şampiyonu olduğum için çok mutluyum. Başta Görkem Durak Hocam olmak üzere emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.

Şimdi hedefim, Avrupa Şampiyonu olmaktır. Boks yetenek ve çalışma isteyen bir spor dalı, ben profesyonel bir boksör ve boks antrenörü olmak istiyorum. Yani geçimimi boks sporundan sağlamayı düşünüyorum.

Örnek aldığım boksör, tekniğinden dolayı Muhammed Ali’dir.  Boksu herkesin yapmasını öneririm. Gençlik Hizmetleri İl Spor Müdürlüğü her türlü malzeme ve tesisi bize sağlıyor. Neredeyse hiç masrafı da olmuyor” dedi.

“Ayşe yeteneği ile değil çalışma azmi ve sevgisi ile şampiyon oldu”

Yaklaşık 9 yıldır Uşak’ta boks hocası olarak görev yapan Ayşe’nin Boks Hocası Görkem Durak (33), Ayşe’nin Türkiye Şampiyonluğundan sonra Avrupa Şampiyonası için hazırlandığını kaydetti.

Durak, “Ayşe Avrupa Şampiyonasına, Kastamonu Kadıdağ Boks Kamp Eğitim Merkezinde teknik ve dayanıklılık çalışarak hazırlanacak. Ayşe geçen yıl da Kızlar Yıldızlar Türkiye Şampiyonası 3. olmuştu. Bu yılda Türkiye 1. oldu. Uşak boksta 2019 yılında 2. madalyasını kazandı. Geçtiğimiz ay U22 Türkiye Şampiyonasında 85 kiloda Tuğba Uludağ kızımız da Türkiye 2. olmuştu” dedi.

Ayşe Doğan’ın Türkiye şampiyonu olmasını değerlendiren Durak, “Ayşe, ilk başlarda umut vaat etmiyordu. Onun başarısı çok çalışması ile geldi. Başarılı olmak için yüreğini ortaya koydu ve azmi ile bir yerlere gelmeyi başardı. Kazanacağına inandı ve başarılı oldu. Ben, Ayşe’den daha büyük başarılar bekliyorum. Sadece Ayşe’den değil, tüm sporcularımdan başarı bekliyorum” şeklinde konuştu.

Durak, “Mayıs- Haziran aylarında da erkeklerin Türkiye Şampiyonası var. Oradan da madalyalar bekliyorum. Uşak’ta boks yapan yaklaşık 60 lisanslı sporcum var. Uşak’ta boksa ilgi çok güzel. Ama sonuçta istek ve yetenek isteyen bir spor. Uşak’ın, boksta iyi yerlere gelerek adından söz ettireceğini düşünüyorum” ifadesini kullandı.

Yorumlar (0)