Aydın Söke'de şap hastalığı için aşılamaları sürüyor

Son dönemde ülke genelinde görülen şap hastalığına karşı tedbir çalışmaları devam ederken bu kapsamda başlayan aşılama çalışmaları tüm hızı ile sürüyor.
Aydın Söke'de şap hastalığı için aşılamaları sürüyor

Pek çok ülkede olduğu gibi Türkiye'de de şap hastalığı görülen hayvanların sayısında artış yaşanmış, hastalıkla etkin mücadele için yeni tedbir kararları devreye alınmıştı. Bu kapsamda büyükbaş hayvanlarda aşılama çalışmaları başlatılmış, ekipler Türkiye genelinde eş zamanlı olarak aşılama çalışmalarına başlamıştı.

Tüm ülke genelinde olduğu gibi Aydın'da da aşılama çalışmaları sürürken ekipler Söke'de bulunan büyükbaş hayvanların aşılama çalışmalarına devam etti. Söke İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri tarafından hayata geçirilen çalışamalar kapsamında hem aşılama hem de dezenfeksiyon çalışmaları sürüyor.

SÖKE'DE ŞAH HASTALIĞI İLE MÜCADELE DEVAM EDİYOR!

Türkiye genelinde büyükbaş hayvanlarda görülen şap hastalığı nedeniyle Söke İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri ilçe genelindeki aşılama çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Ülke genelinde olduğu gibi Aydın’da il ve ilçe tarım ve orman müdürlüklerinde görev yapan teknik personel şap hastalığına karşı seferber oldu.

sap-2.jpg

Söke'de de büyükbaş hayvanlar aşılama programına alınırken, bu çerçevede harekete geçen Söke İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü de ilçe genelinde aşılama ve dezenfeksiyon çalışmalarında hız kesmiyor.

sap-3.jpg

Köy köy, ahır ahır gezerek üreticileri bilgilendiren ekipler, büyükbaş hayvanların da aşılamasını yapıyor. Başlatılan çalışmalar çerçevesinde, Türkiye'de ilk kez görülen SAT-2 serotipi hastalığına karşı köylere giden ekipler, büyükbaş hayvanları aşılarken, ahırlarda dezenfekte çalışması da yapıyor.

sap-4.jpg

Şap hastalığı nedeniyle ekipler acil durum ilan ederek çalışmalarını hızlandırırken üreticiler ise şap hastalığı nedeniyle üreticiler de hastalıktan dolayı hayvanların telef olmasını istemediklerini ifade etti. Alınan önlemler üreticileri memnun ederken özellikle de aşılama çalışmaları memnuniyet yarattı.