Aşırı Sporun Zararları

Spor yapmak herkes tarafından yararlı olarak bilinen bir faaliyettir. Vücudun kas ve iskelet sistemini korur, hastalıklara karşı direnci geliştirir, yaşa rağmen daha sağlıklı ve dinç görünüm kazandırır.
Aşırı Sporun Zararları

Ancak aşırı spor yapmak bazen tehlikeli olabilir. Çünkü herkesin yapacağı hareket kapasitesi farklıdır ve kişiye göre de bu hareket kapasitesi ayrıca değişebilir. Yani bir futbolcu için düşünülürse her zaman aynı performansı gösteremeyebilir.

Süreye Dikkat

Eğer aktif olarak spor yapmıyorsanız uzmanlar günlük ortalama 40-45 dakika koşu ya da 1,5-2 saatlik hafif tempo yürüyüş sizi zorlamaz. Ancak aktif olarak spor yapıyorsanız bu süreleri artırabilirsiniz. Bunda sizin o günkü yorgunluk durumu ve antrenman hazırlık programı dikkate alınabilir. Ancak günde 1’er saatten 3 antrenman oldukça zorlayıcı olur ve kaslarınızın zedelenmesine, sakatlanmalara neden olabilir. Eğer aralıklı 2 antrenman olması gerekiyorsa 1-1,5 saatlikten iki tane yapılabilir. Ancak aralarda kaslara güç veren protein içerikli besinler alınmalıdır.

Kalp Yorulması

 Çok uzun süren sporun zararları içinde en önemlisi kalp hastalıklarıdır. Çünkü enerji yetiştirebilmek için vücut laktik asit üretmeye ve bu da yakınındaki hücre ve dokulara zara vermeye başlar. Diğer yandan tansiyonun yükselmesi ve kalp ritminin hızlanması kalp hücrelerinin kalınlaşmasına neden olur. Bu durum kalbin kasılmasına neden olur ve kalp dokuları ölür. Özellikle steroid, doping gibi vücudun gücünü yapay şekilde zorlayanlarda ve doğuştan kalp hastalıkları olanlarda aşırı spora bağlı ölüm riski fazladır.