22.11.2018, 10:08

SİYASET HAYATA ANLAM KATARSA İNSANLAR MUTLU OLUR

Polonyalı ünlü sinema yönetmeni Kieslowski politika hakkında ne düşündüğünü şu güzel sözlerle ifade eder:

“Siyaset nerede olduğumuzu, ne yapmaya iznimiz olduğunu ya da olmadığını tanımlıyor, ama insani sorunları çözmüyor. İster komünist bir ülkede, ister zengin bir ülkede yaşayın, siyaset hiçbir zaman şu tip soruları cevaplamıyor:

Hayatın gerçek anlamı nedir? Sabahları neden uyanıyoruz?”

Kieslowski kadar güzel ifade edemesem de ben de kafamın içinde cevabını aradığım bu benzer sorular yüzünden birkaç yıldır tamamen apolitik oldum. Hiçbir “izm”, hiçbir politik düşünce insanı mutlu etmiyorsa ne anlamı olabilir ki?

Geçtiğimiz Pazar günü AK Parti Uşak İl Teşkilatı’nda tüm yurtta olduğu gibi temayül yoklaması vardı. Sabah 09.00’dan 10.30’a kadar görev icabı oradaydım. Aday adayları ve parti üyeleri ile bol bol sohbet etme olanağı buldum.

Sohbet ettiğim insanları çok mutlu görmedim. Sanki hayattan bıkmış, oraya bir görevi mecburen yapmaya gelmiş, her şeyi kanıksamış, iyi olana da kötü olana da “Eyvallah” diyen bir vakar içerisindeydiler.

Çarşamba günü de CHP Uşak İl Başkanlığı tarafından bir düğün salonunda düzenlenen basın toplantısına katıldım. Burada da insanlar coşkusunu yitirmiş, yapmaları gereken bir göreve mecburen gelmiş, gülmeyi unutmuş, adayları alkışlamaları bile içten değil, zarurettenmiş gibi bir hava vardı.

Her iki siyasi partide de insanların mutlu olmadığını gözleyince aklıma Kieslowski’inin siyaset üzerine yukarıda belirttiğim düşünceleri geldi.

Siyaset, Ege Bölgesi’nin bolluk ve bereket kaynağı Murat Dağı’nın bir avuç Dolar uğruna yok edilmesini önlemek, Ege Bölgesi’nin susuz kalıp kuraklaşmasına seyirci kalmamak, başta Uşak olmak üzere Ege Bölgesi'nde yaşayan insanların kanserden ölmesini engellemek üzere yapılmalı…

Siyaset, Büyük Menderes ve Gediz Nehirlerinin, Murat Çayının, Banaz Çayının, Ulubey ve Karahallı derelerinin suyunun tertemiz akması için yapılmalı…

Siyaset, anne ve çocukların ölmemesi için yapılmalı…

Siyaset kadınların şiddete uğramaması, insanca yaşaması için yapılmalı….

Siyaset insanları mutlu etmek için yapılmalı…

Yoksa çevremizde mutlu insan bulamayacağız…

Haddim olmasa da Kieslowski’ye hak vermem gerekiyor…

Yorumlar (0)