banner133

banner132

16.11.2018, 15:47

SANATIN HER DALI UŞAK’TA MEVCUT. PEKİ SİZE NE VERELİM?

Kültürel ve Sanatsal faaliyetler sosyal yaşamın olmazsa olmazıdır. İnsan hayatının bir köşesinde sanat varsa, o hayata dair anlatacak güzel şeyler vardır. Kulağa çalınan bir nağme, ruhu okşayan bir tını tüm insani duyguları dışa çıkarır. Bazen mutlu eder, bazen ağlatır, ama illaki insanın hayatında sanat olmalıdır.

Peki bir şehrin merkezinde sanat varsa ne olur?

Cevabınız "hiç bir şey" mi?

Günümüz şartlarında insanlar iyi bir sanat eğitimi almak için güvenilir ve üst düzey eğitim veren kursların kapısını çalıyor. Varsa, içindeki saklı kalmış cevheri keşfetmek için, sanat denilen o engin denizin bir kıyısında ıslanmak için didiniyor.

Dört yıl önceye kadar sanatsal faaliyetlerde belirli bir çizginin dışına çıkamayan Uşak, vizyonunu hayli genişleterek bir Sanat Akademisi kurdu. Neydi bu Uşak Belediyesinin kurduğu Sanat Akademisi?

Ne işe yarardı?

"Belediyenin sanatla ne işi olur?" diyenler de olmuştur mutlaka. Normal.

Çünkü insan, bilmediği şeyin düşmanıdır. Bu zamana kadar sanat eksikliğinin farkında olmayan Uşak, kurulan bu akademi sayesinde bağrında ne cevherler sakladığını fark etti. Enstrüman kursları verdi, korolar, halk dansları topluluğu, mehteran takımı kurdu. Hep kültür sanat sayfalarında gördüğümüz, muhteviyatını bilmediğimiz festivallerde Uşak'ı temsil etti, ödüller aldı. Vizyon sahibi bir Başkanın Sanat Akademisini kurup bir genel sanat yönetmeni, onbir alanında uzman eğitmenden oluşan ehil ellere teslim etmesi, 1977 Kişinin sanat eğitimi almasını sağladı. 50 kişinin seçkin okulların güzel sanatlar bölümünü kazanmasına önayak oldu. İnsanlar hayalinin peşinden daha kolay gidebilir hale geldi. Ve hayali için hiç bir ücret ödemedi. Gencinden yaşlısına, içinde sanata dair en ufak bir kırıntı bulunan herkes Uşak Belediyesi Sanat Akademisinin kapısını çaldı. "Sanata yatırım yapmak, insana yatırım yapmaktır" anlayışındaki Belediye ve Başkan Cahan gösterdi ki, Belediyenin sanatla çok işi olur. Çünkü Uşak, sanat denilen o engin denizin kıyısında ıslanma evresini çoktan geçti, o engin denizin üzerinde gemisini yüzdürür hale geldi.

Ne diyelim.

Sanat yolun açık olsun Uşak.

Ha bu arada, bir şehrin merkezinde sanat varsa ne olur" sorusuna cevabınız "hiç bir şey" miydi?

Yanlış.

Cevap "her bir şey" olacak...

Ahmet Tevfik (ATS)

Yorumlar (1)
Orhan Erdogan 1 yıl önce
Bende bir zamanlar Uşak belediyesinin açtığı Ebru kursuna kısa bir zaman diliminde olsa katıldım, şimdi tüm Almanyada ve Avrupada uşak'ımızı temsil etmenin gururunu yaşıyorum.
Almanyadan selam ve sevgiler
Orhan Erdoğan