14.03.2019, 10:03

Şampiyon belli de 2. kim olacak?

Yerel seçimlere 17 gün kaldı.

Uşak belediye başkan adayları “Memlekete hizmet etmek için!” gece gündüz çalışıyorlar…

Yerel seçim olduğu için adayların adı ve kişiliği ön plana çıktığından bu kez partiler biraz daha geri planda kalıyor…

Benim yıllarca yaptığım gazetecilik deneyimlerim ve çarşı pazarda konuştuğum Uşak emekçilerinden çıkardığım sonuçlara göre bir isim açık ara önde görünüyor….

Şimdi bu ismi açıklayıp, ona düşmanlığı körüklemeyeyim. Sonra troller, adamcağızın yedi sülalesini araştırıp akıllarınca ipliğini pazara çıkarmaya çalışır. Bir de seçim önü diğer parti ve adayların morallerini bozmayayım da 31 Mart’a kadar herkes rahat  rahat çalışsın…

Aslında, siz anladınız onu. Şu kadarcık bir ipucu verip bu mevzuyu kapatayım. Uşak Belediye Başkanlığına talip olan adaylar içerisinde en yerli ve milli olanı.

AKSELİLER DAMADI CHP’LİLER BAŞKA PARTİDEN GELENİ ÇOK SEVER

Her seçim olduğu gibi CHP, Uşak’ta öz evlatlarını ötelemeye ayrıştırmaya devam ediyor…

Tıpkı genel merkezleri gibi dışarıdan gelen ya da başka partiden geçen adaylara daha çok kıymet veriyorlar…

Ezelden CHP’li olanlara da rahmetli Kayahan’ın

“Demek yine bana hüsran

Bana yine hasret var

Yine bana esmer günler düştü eyvah

Yine bana hüsran bana yine hasret var

Yine bana CHP’siz günler düştü”

 şarkısını söylemek kalıyor.

Ondan sonra da “Bizim taban kayıyor” diye yakınıyorlar. Evet, bu kez taban fena kayacak gibi görünüyor…

Akse Köylüler darılmasın ama Uşak’ta onların bir kağnı ‘deper otu” yeme öykülerinin yanında damatlarını çok sevdikleri söylenir. (Zamanında Akse’den bir kız alsam köşe olmuştum şimdi)

Hah. İşte bu CHP’de harici adayları çok seviyor. CHP’den aday olmak için ne yapmak lazımmış?

Ya başka partiden gelmiş olmak. Ya da aday oluncaya kadar CHP’nin önünden bile geçmemiş olmak…

MAĞRUR OLMA PADİŞAHIM SENDEN BÜYÜK ALLAH VAR

İktidar partisi AK Parti’nin adayı ise yerliliği ve milliği tartışılan bir isim Sayın Mehmet Çakın oldu. Çakın, aile tarafından kökleri Uşaklı olmasına rağmen, İstanbul’da doğup büyüdüğü için Uşaklılara biraz yabancı durdu.

Nasıl desem? 8 numara büyüklüğündeki bir kafaya giydirilen 4 numara şapka gibi. Sanki başta AK Parti Uşak tabanı olmak üzere Uşaklı, Sayın Çakın’ı biraz yadırgıyor gibi geldi bana.

Sayın Çakın’ın kendisi de projeleri de biraz geri planda kalmış görünüyor. Uşak’ta AK Parti’nin 17 yıllık sürecinde bu kadar sönük bir seçim kampanyası düzenlediğine şahit olmamıştım. Adeta kapalı devre bir seçim kampanyası yürütüyorlar.

Bir de Uşaklı AK Partililer yıllardır, Reisleri Sayın Erdoğan’ın fotoğrafı arkasından seçim kampanyası yürütmeye alışmış olacaklar ki, ilk kez bir seçimde kendilerine iş düşünce biraz bocalamış görünüyorlar.

Osmanlı padişahları tahta çıkarken “cülus” törenleri düzenlenir. Padişaha tezahürat yaparken, “Mağrur olma padişahım. Senden büyük Allah var” diye uyarılırdı.

Uşak’ta Sayın Erdoğan’ın fotoğrafının arkasından o mağrur eda ile siyaset yapma dönemi de kapanmış görülüyor.

Bir de ben şunu anlayamadım. Uşak’a adayına destek olmak için, CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu geldi. İYİ Parti de Genel Başkan Yardımcısı Uşaklı Durmuş Yılmaz Hocam sahada. Diğer Genel Başkan Yardımcısı Sayın Koray Aydın geldi gitti. Bu Cumartesi günü Genel Başkan Sayın Meral Akşener de geliyor.

AK Parti Genel Merkezi’nden tık yok. Uşak’ta seçim kazanmak istemiyorlar mı?

GALİBA MUHAMMET GÜR DEVLETE YARDIM EDECEK

İYİ Parti Uşak Belediye Başkanı Sayın Muhammet Gür ise yerli ve milli olmanın, belediye başkan yardımcılığı deneyiminin ve Uşak İnşaat Mühendisleri Odası Başkanlığı yapmanın avantajı ile üç aydır, Uşak’ın tozunu attırıyor.

Kendisi ile yaptığım konuşmalar da “Salih Bey, özellikle iktidar partisi sürekli olarak, ‘belediye muhalefet partisinden olursa devletten yardım alamaz’ konusunu işliyor. Bu doğru değil. Her ilde yaşayan kişi sayısına göre belediyeler İller Bankası’ndan kendine ayrılan payı alır” şeklinde yakındı.

Ben de kendisine, “Sayın Gür, sizin başkan seçildiğiniz takdirde gerçekleştirmeyi vaat ettiğiniz projelerden sadece, termal turizm ve Tarım OSB’yi hayata geçirseniz, devletin size yardım etmesine gerek kalmaz. Hatta siz devlete maddi yardım yaparsınız” karşılığını verdim.

DÜRÜST OLMAK GEREKİRSE...

Türk siyasal yaşamında 50. Yılını kutlayan MHP’de ise önce İl başkanı Sayın Halit Görgülü değiştirildi. Yerine Uşak siyasetinin kurtlarından ve MHP’nin emektarlarından iş insanı Sayın Ayhan Kınden geldi.

Gecesini gündüzüne katarak seçim çalışmalarına başlayan Merkez İlçe Başkanı emekli Emniyet Müdürü Sayın Selahattin Köse istifa etti.

Ben şahsen, MHP Uşak Belediye Başkan Adayı Sayın Muhammet Fatih Erdoğan’ı beğendim. Projelerini açıklarken kendisinin sonuna kadar inandığını hissetim.

Genç zımba gibi bir aday. Ancak, bu genç kardeşimizin “Hilal Kart” projesine bir nazire yapayım. Sevgili Fatih, hilal taktiği, Orta Asya Türklerinin bir savaş taktiğiydi. Günümüzde savaş yöntemleri değişti. Artık pek işe yaramıyor.

Saadet Partisi Adayı Sayın İbrahim Dağgezen ise “Dürüst olmak gerekirse” sloganı ile bir şeyler yapmaya çalışıyor.

Dürüst olmak gerekirse, Saadet Partisi ve adayını ancak bilboradlarda gördüğüm için fazla bir yorum yapamayacağım. Ancak, kadrosu belediyecilik açısından çok güçlü görünüyor.

Yorumlar (7)
Ahmet Kadıoğlu 2 yıl önce
İyi ki birinciyi ve ikinciyi açıklamamışsın birinciyi ve ikinciyi ancak halk belirler. Madem siyasetten anlıyorum diyorsun: ozaman Uşaklı. nın sağ gösterip solla nakavt ettiğini bilmeniz lazım.
Ali akbay 2 yıl önce
Ben chp liyim ama taban M. GÜR diyor
Hayati Arıkan 2 yıl önce
Doğru teşhis
iyi olacak 2 yıl önce
Muhammet gür
İsmail Kalay 2 yıl önce
Güzel tespitlerde bulunmuşsun Salih Ağabey.
Gurbetçi uşaklı 2 yıl önce
Uşakta bir kan değişikliğine ihtiyaç olduğu kesin ak parti kanadından verdiğiniz tespit çok doğru muhammet gür bey daha şanslı görünüyor ama MHP adayı fatih beyde partisinin aksine yukarıya doğru gidebileceğini düşünüyorum aktif ve halktan biri gibi duruyor kim gelirse gelsin uşağımıza hayırlı olur inşAllah
gerçek_usakli 2 yıl önce
uşakta iyi parti kazanacak gibi duruyor hayırlısı