31.07.2018, 00:28

Şairler günlük yaşamlarını şiirlere yansıtabilir mi?

Cumhuriyet döneminden itibaren birçok şair şiirleri ile gözde olma durumunu da ortaya koymakta ve şiirleri dilden dile dolaşmaya da devam etmektedir. Yaşamlarını bu şiirlere göre biçimlendiren ve duygu yoğunluğuna giren şairlerin oldukça başarılı laflar ederek; ne kadar etkili söylemlerde bulundukları da bu eserlerinde görülebilmektedir. Bence şairler bu sözlerini yaşamlarından bir kesitten esinlenerek ortaya koymakta. Ancak kazın ayağı öyle görünmemekte ve bazı şairlerin şiirleri ile yaşantıları taban tabana zıt olarak gözlemlenebilmektedir. 

Gerçekten farklı bir yaşam sürerek; farklı duygular içerisine girebilmek mümkün mü? Aynı zamanda bu da takipçileri ve okuyucuları kandırmak olarak algılanmaz mı?

Şairler cumhuriyet döneminin ilk zamanlarında gerek ideolojik gerekse de duygusal şiirler yazsalar da bu durumun son derece tepki çeken ürünlerine de yer verilmektedir. Örneğin Necip Fazıl Kısakürek detayından örnek verecek olursak; hayatını iki kısım olarak ele almak mümkün olsa da şiirleri genelde tek bir tema üzerinde yoğun olarak görülmektedir. İlk döneminde tamamen serkeş, diğer yarısında ise muhafazakar bir kimliğe bürünerek şiirler yazan Necip Fazıl; b u karmaşanın içerisinde yer alarak şiirlerini tamamlasa da özel hayatında hiçbir şekilde değişikliğe gitmemesi de bir çelişkinin doğmasına neden olan gelişmelerin başında yer almaktadır.

Şairlerin duygu yoğunluğu kısa süreli olarak mı seyreder? Mesela bir süre öncesinde ölüm duygusunu hisseden bir şairin az bir zaman sonrasında bahar temalı bir şiir yazması ne kadar doğru olabilir? İnsanın değişkenliği bu kadar kısa bir süre içerisinde gerçekleşmesi durumu da ortaya çıkabilmekte midir? Şairleri gerçekten şair yapan bu özellikleri ise gerçekten hak ettikleri konuma halen daha ulaşamadıkları söylenebilmektedir.

Şairlerin günlük yaşamdan etkilenmeden kendilerini soyutlamaları ile bu tür ürünleri oluşturmaları da oldukça zorlu bir eylem.

Kendimi onların yerine koyuyorum da şair olmak için sadece eğitim yetmiyor. Aynı zamanda da duygusal olarak kopukluk ya da değişimlerin gün aşırı bir düzeyde olmasından dolayı da okuyucuların takipçilerini çekebilecek türde de olan bir durum olarak da görülebilecektir.

Yorumlar (0)