Zika Virüsü Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Son zamanlarda adını sıkça duymaya başladığımız zika virüsü insan bedeninde kısa zaman için çok ciddi bir tahribata neden olmaktadır.
Zika Virüsü Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Hatta bu durum ölüme kadar varabildiği için bilim adamları kısa zaman içinde bu virüse karşı bir ilaç geliştirmişlerdir. İlk zamanlar güney Amerika ülkelerinde ortaya çıkan bu virüs insanlara sivrisinekler aracılığı ile bulaşmaktadır.

Kısa zaman içinde belirtilerini çıkaran bu virüs özellikle bağışıklık sistemleri tam anlamı ile gelişmemiş olan çocuklar da kısa zamanda ölümlere neden olabilmektedir. Bu da özellikle ülkemizde de yavaş yavaş görülmeye başlayan bu virüslerin büyük bir paniğe neden olmasına yol açmıştır. Genellikle hamile kadınlardan bebeklere geçen bu virüs kısa zaman içinde yayılmakta ve beden içinde ciddi sorunlara neden olabilmektedir.

Zika Virüsü Nasıl Yayılmaktadır?

Bu sebeple zika virüsü hakkında her geçen gün yeni bir bilgilendirici mesaj yayınlanmaktadır. Bebeklerin yaşam sürelerini belirgin şekilde kısaltan bu virüs özellikle beyin fonksiyonlarında bozulmalara neden olabilmektedir. Bu virüs ile doğan bebekler özellikle kafa boyutlarının diğer bebeklere göre daha ufak olması ile belli olmaktadırlar.

Uzman doktorlar bu konuda sürekli olarak yeni ilaçlar geliştirmekte ve bu çalışmalar günden güne çeşitlenmektedir. Her geçen gün daha geniş alanlara yayılan bu virüs özellikle taşıyıcı görev gören sivrisineklerin sayesinde daha çok kişiye zarar vermektedir. Bu zika virüsünün her geçen daha ciddi bir sorun olmasına neden olmaktadır.