Zehirlenme Belirtileri Neler?

Zehirlenme gıda ya da kimyasal maddeler nedeniyle oluşabilen bir sorundur. Yüksek miktarda toksik içeren kimyasallar; örneğin tinerle duvar boyamak, tuz ruhu v.s zehirlenme nedenleri arasındadır.
Zehirlenme Belirtileri Neler?

Ancak genellikle insanlardaki zehirlenme nedenleri ilaç ve yiyecekler yoluyla meydana gelir.

Zehirlenme Belirtileri Neler?

 En sık görülen zehirlenme belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

  • Mide sorunları görülür. Yiyecek zehirlenmesi sonrasında ilk olarak midede sorun görülmektedir. Kramplar, kusma ve ishal hepsi birlikte görülebilir.  Hatta bazı hallerde dışkı ya da kusmukta kan oluşabilir. Ancak parazit kaynaklı zehirlenmelerde belirtiler daha uzun süre sonra görülebilir.
  • Halsizlik, bir diğer zehirlenme belirtisidir. Buna kas zayıflıkları, gözlerde bulanıklık, yutkunmada zorlanma ve ağız içinde normalden fazla kuruluk eklenebilir. 
  • Ateşlenme de bir diğer zehirlenme belirtisidir. Ancak diğer zehirlenme belirtileriyle beraber bunun görülmesi gerekir. Her şekilde doktora görülmek gerekir.

 İlaçlardan Kaynaklanan Zehirlenme

İlaç kullanımları ile oluşan zehirlenmelerde genellikle aşırı doz ilaç kullanımına bağlı olarak sorun görülecektir. Çeşitli antidepresanlar, seratonin, beta engelleyiciler, kalsiyum tabletler aşırı dozda ve gereksiz olarak kullanıldığında zehirlenmeye neden olabilir.

 Zehirlenme Tedavisi 

Zehirlenme tedavisi için öncesinde belirtilerin dikkate alınarak hastaneye başvuru yapılması gerekir. Hastanede zehirlenme türüne ve derecesine göre değişik müdahaleler gerçekleşecektir. Antidot kullanımıyla yan etkiler ve rahatsızlıklardan kurtulabilindiği bilinmektedir. Ventilatör isimli bir cihaz da solunum yolları tıkanan kişilere uygulanır. Ancak bu müdahalelerin kontrolsüz yapılmaması gerekir.