Yumurtayı tüketenlerin çoğu yanlış biliyor! Kırmızı lekeli yumurta yenir mi?

Kahvaltılarda en vazgeçilmez besinler arasında olan yumurtanın pek çok yararı bulunuyor. Ancak bazı yumurtalar kırıldığı zaman yumurtanın içinden çıkan kırmızılıklar can sıkıcı olabiliyor. Peki, kırmızı lekeli yumurta yenir mi?
Yumurtayı tüketenlerin çoğu yanlış biliyor! Kırmızı lekeli yumurta yenir mi?

Yumurtadaki kırmızı lekeler kan lekesi olarak biliniyor. Pek çok kişi yumurta kırdığında bu tür lekelerle karşılaşabilir. Ancak yumurta tüketenlerin çoğu ne yazık ki bu durumu yanlış biliyor! Merak edilenler için haberimizi okumaya devam edin..

KIRMIZI LEKELİ YUMURTA SAĞLIĞA ZARARLI MI?

Yumurtayı kırdığınız zaman karşınıza çıkan kırmızı lekeler aslında yumurtanın içinde olan kan damlacıklarıdır. Sanılanın aksine bu yumurtalar yumurtanın döllendiğine, yani civcivin embriyosuna işaret etmez! Peki, kırmızı lekeli yumurta yenir mi? Kırmızı lekeli yumurtanın sağlığa zararı nedir?

2023/09/23/yumurta.png

Bu kırmızı lekeler aslında yumurtanın içerisinde bir kese halinde bulunur. Yumurtlama işlemi sırasında bazen bu kese patlayabilir ya da damar yırtılması sebebi ile sızıntıya sebebiyet verebilir. Bu lekeler de genel olarak yumurta sarısının üzerinde birikir. İşte bizler de yumurtayı kırdığımız zaman karşımıza çıkan kırmızı lekeli yumurtayı döllenmiş yumurta sanabiliyoruz.

KIRMIZI LEKELİ YUMURTA YENİR Mİ?

Kırmızı lekeli yumurtanın yenilmeyeceğini düşünenlerin sayısı çok fazladır. Ancak kan lekeleri olan yumurtaları endişe etmeden tüketebilirsiniz. Konu ile ilgili Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı ve Yumurta Güvenliği Kurulu gibi önemli kurumlara göre yumurta koşullarına uygun bir şekilde piştiğinde bu tür kan lekeli yumurtaları tüketebiliriz.

Ancak kan lekesi olan yumurtayı düzgün pişirmediğinizde ya da çiğ kalma riski olduğunda salmonelloz riskini artıracağı için Salmonella bakterisini kapabilirsiniz. Bu durum kedini ishal, ateş ve karın ağrısı olarak göstermektedir.