Yetişkinlerde İdrar Kaçırma Ciddi Bir Problem

İdrar kaçırma daha çok küçük çocukların sorunu gibi görülse de yetişkinlerde ciddi bir sorun. Yapılan araştırmalara göre insanların yüzde 42’si bu sorunla karşı karşıya. Doktora gidilmeye çekinilse de bu durum, kadınlarda ve erkeklerde görülen ciddi bir sorundur.
Yetişkinlerde İdrar Kaçırma Ciddi Bir Problem

Günlük hayatta yapılan işler esnasında, gülerken, hapşırınca ya da ani hareketler esnasında idrar kaçırılabilmektedir. Bu hastalık en çok kadınlarda görülmektedir. 30 yaşını aşan her 4 kadından birisi idrar kaçırma sorunu ile karşı karşıyadır. Bu hastalık kişilerin kendisini toplumdan soyutlamasına, özgüven eksikliğine sebep olabilmektedir. Bu yüzden mutlaka doktora gidilmelidir.

İdrar Kaçırma Hastalığı Nasıl Anlaşılır?

İdrar kaçırma probleminiz olabilir ancak bunun hastalık boyutunda olup olmadığını anlayamayabilirsiniz. Mesela idrarınız gelmesine rağmen tuvalete gidene kadar tutamıyor ve kaçırıyorsanız, tuvalete gitmenize rağmen idrarı tam olarak boşaltamadığınızı düşünüyorsanız bu hastalıkla karşı karşıyasınızdır. Bir diğer ve en önemli belirti ise yürürken, egzersiz yaparken, ağır kaldırırken ya da gülerken idrar kaçırmaktır. Bu belirtileri yaşıyorsanız mutlaka bir uzmana görünmelisiniz.

Kadınlar Dikkat

İdrar kaçırma problemi çok sık görülen bir hastalıktır. Özellikle menopoz dönemi sonrası kadınlarda, çok doğum yapan kadınlarda görülen bu hastalık, bazen de genç kızlarda dahi görülebilir.

İnkontinans olarak adlandırılan bu rahatsızlık kronik bir hastalıktır ve tekrarlar. Toplumda idrar kaçırma yaşlanma ile birlikte ortaya çıkan doğal bir süreçtir. Ancak maalesef utanç verici olarak düşünüldüğü için doktora gitmek hep ertelenmektedir. Tedavisi olduğunu unutmayın ve bir uzmana görünmeyi ihmal etmeyin.

İdrar Kaçırma Sebepleri

Gülerken, hapşırırken idrar kaçırma stres tipi idrar kaçırmadır. Sebebi ise alt idrar yolu organlarını destekleyen pelvik tabanın zayıf olmasıdır. Müdahaleli doğum, iri bebek doğurma, menopoz ve obezite gibi etkenler buna yol açar. Diğer bir sebep mesaneyi kontrole den kaslardaki yetersizliktir. Görevini iyi yapamayan kaslar idrar kaçırma sebepleri içindedir.

Tuvalete yetişemeden idrar kaçırmak ise urge tipi idrar kaçırmadır. Mesane kaslarındaki zayıflıktan kaynaklanır.

Mesaneyi boşaltamama hissi ise taşma tipi idrar kaçırmadır. Mesane kapasitesinin üstünde depolama yapar ve tuvaletinizin geldiği hissi olmadan idrar kaçırmak mümkündür.