Yağlanmanın Zararları ve Önleme Yolları

Genetik etkenler, hayat şartlarının çok sayıda kişi için daha az hareketli devam etmesi, besinlerin doğallığını kaybetmesi ve içerisindeki takviyeler vücudun dengesini bozarak yağlanmaya neden olabilmektedir.
Yağlanmanın Zararları ve Önleme Yolları

Hazır yiyecekler ve yüksek şeker oranlı paket ürünler yağlanmada önde gelen nedenlerdendir.  Yağlanmanın neden olduğu hastalıklar düşünüldüğünde beslenme ve yaşam tarzınızı yeniden gözden geçirmeniz gerektiği fark edilecektir.

Obeziteyle Mücadele

Yağ normal şartlarda vücudun hareket etmesini sağlayan enerji deposu olması, vitamin ve mineral açısından bazı açıkları gidermesi gibi faydaları olan maddedir. Ancak tehlikeli olduğu nokta gerekenden fazla olduğu zamanlarda ortaya çıkar. Yağın zararları fazla kilolarda ve obezite sorununda saklıdır. Çünkü bunlar vücudun ihtiyacından fazlasını gösterir ve kemik iskelet sisteminden dolaşım ve solunum yollarına kadar dolaylı etkileri bulunur.  Eklem problemleri obezite sorunu olanlarda daha sık karşılaşılan durumdur. Kan dolaşımı ve kalp solunum yetersizlikleri de yine yağlanma sorunu olan kişilerde görülmektedir. Ancak bu noktada kiloyla ilgili bir ayrım da yapmak gerekiyor. Bazı kişilerin kas oranı fazla olduğundan kilosu fazla olabilir ve bu risk obezitede olduğu gibi risk teşkil etmez. Diğer yandan zayıf ama yağ oranı fazla olan birinde kalp damar hastalıkları daha fazla görülebilir.

 Düzenli Egzersiz Hayati Öneme Sahip

Yağlanmayı önleme yolları içinde en etkili yöntem düzenli spor yapmaktır. Yürüyüş, ip atlama, koşu, yüzme, akla gelen her hareket şeklini düzenli olarak yaparak kas sisteminizi güçlü tutabilir ve sağlıklı yaşam sürebilirsiniz. Beslenmenizde de doğal ürünleri alışkanlık haline getirebilirsiniz.