Vakalar patladı! Uzmanlar acil uyardı! Bu belirtiler varsa sakın dışarıya çıkmayın

Kış aylarının yavaş yavaş yaklaşması ve okulların açılması ile birlikte hastanelerde solunum yolu enfeksiyonları hastalıklarında büyük bir artış kaydedildi! Vakaların patlaması sonrasında uzmanlardan açıklamalar peş peşe geldi.
Vakalar patladı! Uzmanlar acil uyardı! Bu belirtiler varsa sakın dışarıya çıkmayın

Konu ile ilgili son dakika açıklaması Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü özellikle veli ve öğrencilere uyararak, belirtilerin olması halinde çocukların okula gitmemesi gerektiğini belirtti.

Bir kişinin hasta olarak okula gitmesi halinde ortalama 40-50 kişinin daha hasta olduğunu ifade eden uzman isim, “Bir kişi hasta olarak okula geldiğinde bu 40-50 kişi oluyor. Daha sonra hastalık okullardan evlere taşınıyor. Bu sürecin en az hasarla atlatılması için bu zincirin kırılması lazım. Solunum yolu enfeksiyonu semptomları olan öğrencileri ne olur okula göndermeyin” dedi.

BİR KİŞİNİN HASTALIĞI 50 KİŞYİE BULAŞIYOR

Açıklamalarına devam eden Özlü, bu dönem içerisinde çok sayıda kişinin hasta olduğunu belirterek hastalığın kolay bir şekilde diğer kişilere bulaşabileceğini söyledi. Okullardaki durumun ciddiyetini aktaran uzman isim, “Sınıflar kalabalık, kışın soğuktan dolayı iyi havalandırılamıyor. Öğrenciler birbirleriyle mesafelerini koruyamıyor. Asıl olarak hastalık okullarda çoğalıyor. Bir kişi hasta olarak okula geldiğinde bu 40-50 kişi oluyor. Daha sonra hastalık okullardan evlere taşınıyor. Anne babalar kolu komşu, sokaktaki insanlar sırayla hastalanıyor ve salgınlar bu şekilde devam edip gidiyor. Bu sürecin en az hasarla atlatılması için bu zincirin kırılması lazım” diyerek durumun ciddiyetini aktardı.

screenshot-12.jpg

HASTALAR OKULA, İŞE GİTMESİN

Hasta çocukların okula, hasta kişilerin de işe gitmemesi gerektiğini ifade eden Özlü, konu ile ilgili yaşanan belirtileri, “burun akıntısı, hapşırık, öksürük, boğaz ağrısı ve ateş” olarak sıraladı. Bu belirtileri yaşayan öğrencilerin en az bir hafta okula gitmemesi gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Özlü, çocukların ve yetişkinlerin izole edilmesi gerektiğini belirtti.

Sadece bu tedbirin alınması ile birlikte hastalığın büyük ölçüde azalabileceği ifade edildi.