Uzmanından bu kış aman dikkat uyarısı! Maske ve kapanma geri mi geliyor?

Koronavirüs yeni varyantlarla etkisini göstermeye devam ederken bu kış yeniden maske ve kapanma tedbirlerinin devreye girmesinden endişe ediliyor. Dünyada yaygınlaşan Covid-19 varyantlarına dair yeni bir açıklama yapıldı.
Uzmanından bu kış aman dikkat uyarısı! Maske ve kapanma geri mi geliyor?

Tüm dünyanın büyük bedeller ödemek zorunda kaldığı pandemi döneminin yeniden geri geleceğine dair son dönemlerde endişeler yükseldi. Dünya Sağlık Örgütü çeşitli uyarılar yaparken Covid-19 Pirola ve Eris varyantları ile yayılmayı devam ettiriyor. Bu varyantların etkilerinin nasıl olacağı ve bu kış nelerin olabileceğini Tıbbi Biyoloji ve Genetik Uzmanı Prof. Dr. Nedime Serakıncı açıkladı.

ERİS VARYANTI DAHA YAYGIN!

Eris varyantının daha yaygın olduğunu belirten Prof. Dr. Nedime Serakıncı, “Eris varyantı daha yaygın bir özelliğe sahip. DSÖ de takip edilen varyant olarak bunu sınıflandırdı. Gelen verilere göre hastane yatışları yüksek oranda seyrediyor. Bu da virüsün yayılmaya devam edeceğini gösteriyor. Ancak rakamlar şu anda endişe edilecek seviyeden çok uzak.” dedi.

PİROLA VARYANTININ SEMPTOMLARI NELER?

Pirola varyantı hakkında bilgi veren Prof. Dr. Nedime Serakıncı, “Pirola varyantının semptomlarının boğaz ağrısı, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, hapşırma, öksürük, baş ağrısı, ses kısıklığı, kas ağrısı ve koku duyurusunun kaybı olduklarını biliyoruz. Bunlar gripte de görüldüğü için insanlar test yaptırıp önlemlerini almıyorlar. Bundan dolayı virüs daha çok yayılıyor. Pirola varyantı Omicron’dan daha ağır ve tehlikeli değil. Sadece risk gruplarında olanlar kendilerini korumalılar.” ifadelerini kullandı.

KAPANMA VE MASKE GERİ GELİR Mİ?

Kapanma ve maskenin geri gelip gelmeyeceğine dair de konuşan Prof. Dr. Nedime Serakıncı, “Eris ve Pirola varyantları nedeniyle kapanmayı gerektirecek bir durum yok. Ancak bu kış aylarında ağır grip vakalarının görüleceğini düşünüyorum. İkili veya üçlü enfeksiyonlar olabilecek. Özellikle riskli gruptakiler aşı ve maske tedbirlerini bireysel olarak almalılar. Bunun yanında sağlıklı beslenme, egzersiz, yeterli uyku gibi uygulamalar ile bağışıklık sistemleri güçlendirilmelidir. Bulunulan ortamlarda da hava sirkülasyonu sağlanmalıdır. Bunlar yapıldığı takdirde bu kış çok olumsuz bir durumla karşılaşacağımızı zannetmiyorum. Karantinanın geri dönmesi veya maske zorunluluğu gibi pandemi tedbirlerinin yeniden uygulanmaya başlanması çok zayıf bir seçenek.” dedi.