Uzman isim tek tek açıkladı! Eris varyantında en sık bu belirti görülüyormuş

Ülkemizde koronavirüs salgını sona ermişti. Ancak tüm dünyada koronavirüsün alt varyantını olan Eris varyantı kabusu yaşatmaya başladı. Konu ile ilgili uzman isim, Eris varyantı belirtilerini tek tek sıralarken, vatandaşları uyardı.
Uzman isim tek tek açıkladı! Eris varyantında en sık bu belirti görülüyormuş

Açıklama Prof. Dr. İsmail Balık tarafından geldi. Balık, yaptığı açıklamasında Eris varyantının ülkemizde görülmesi durumunda panik olunmaması gerektiğini söyledi. Balık, açıklamasında artık insanların bu virüsü tanıdığını ve aşılarla birlikte virüse karşı direnç gösterebileceğini belirtti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamasında Eris varyantının ülkemizde 9 kişide görüldüğünü söylemişti. Eris’in Omicron’un bir alt türü olduğunu söyleyen Prof. Dr. İsmail Balık, “Toplumsal açıdan telaşlanmamızı gerektirecek bir durum yok. Virüsler sürekli mutasyonlarla yeni varyantlar yaparlar ve toplumda hastalığı enfeksiyonla devam ettirmeye çalışırlar" diyerek vatandaşları bilgilendirdi.

screenshot-14.jpg

VAKALARDA EN ÇOK BU BELİRTİ GÖRÜLÜYOR

Eris varyantı ile koronavirüs salgınındaki belirtilerinin aynı olduğunu ancak vakalarda sıkça ishal görüldüğünü ifade eden Balık, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Üst solunum yolu enfeksiyonları, boğaz ağrısı, nezle, göz yaşarması, hapşırık gibi belirtiler bulunuyor. Tat ve koku kaybı eskiye göre az da olsa devam ediyor. Vakalarda ishal de görülüyor”

Uzman isim, bu belirtilerin görülmesi halinde kişilerin en yakın sağlık kuruluşuna giderek test yaptırması gerektiğinin de altını çizdi.

BELİRTİLER KENDİNİ HAFİF HİSSETTİRİYOR

Belirtilerin kişiden kişiye göre farklılık gösterdiğini ancak çoğu kişinin hızlı bir şekilde iyileştiğini söyleyen Balık, salgının ciğere inmesi halinde hastalığın 25 güne kadar sürdüğünü ancak sadece üst solunum yolunda kalması halinde 3-5 gün içerisinde geçebileceğinin altını çizdi.