Uyku Getiren Yiyecekler

Birçok kişi yüksek glisemik indeks nedeniyle bazı gıdaları tükettiğinde kendini yorgun ve halsiz hissetmeye başlar.
Uyku Getiren Yiyecekler

Birçok yiyecek uyku getiren yiyecekler olarak uzak durmanız gereken yüksek glisemik indeks içerir ve bu durum iş ve okul hayatınızdaki performansı olumsuz etkiler. İşte o Yiyecekler!

Beyaz Ekmek

İçerdiği yüksek glisemik indeks nedeniyle uyku getiren bir özelliği olan beyaz ekmek, çok miktarda tüketildiğinde yorgun ve halsiz görünmeye neden olur. Bu yüzden sabah saatlerinde beyaz ekmek tüketmenin uyku getirici bir özelliği olduğunu unutmamalısınız.

Tatlı

Tatlı her zaman rehavete ve tembelliğe neden olur. Protein ve lif ağırlıklı beslenen kendilerini dinç hissederken tatlı yiyenlerin kendilerini daha yorgun ve tembel hissettikleri bilinir. Bu yüzden sabah saatlerinde tatlı tüketilmemesi gerekir.

Pirinç

Ekmek gibi beyaz pirincin de glisemik indeksi oldukça yüksektir. Bu yüzden beyaz pirinç yerine bulgur ya da türevleri tercih edilebilir. Beyaz olan her şey, uykuyu getirdiğinden dikkatli bir şekilde tüketilmelidir.

Muz

Muz bilinenin aksine uyku getirir. Bu yüzden yatmadan evvel tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Tatlı bir meyve olduğu için kısa sürede uykunun gelmesine neden olabilir. Muz tüketmek için mutlaka akşam saatlerini tercih edebilirsiniz.

Vişne

Tam bir uyku ilacı olan vişne yüksek oranda melatonin içerdiği için uykusuzluk sorunu olanların bir numaralı yardımcısıdır. Düzenli olarak tüketildiğinde uykuyu düzene soktuğu bilinir.