Uşak'ta PKU hastası çocuklar için özel hamburger

Uşak'ta, Sağlıklı yaşayabilmek için yaşam boyu kısıtlı bir diyetle beslenmek zorunda zorunda olan fenilketonüri hastası çocuklar için özel hamburger hazırlandı.
Uşak'ta PKU hastası çocuklar için özel hamburger

Uşak Çölyak PKU Elele Derneği Kurucusu Ömre Ümran Aydın, akranlarının tükettiği pek çok ürünün tadını bilmeyen 11 PKU hastası için dernek mutfağında hastalara özel hamburgerler hazırladıklarını belirtti. 

PKU hastası çocukların hayatta kalabilmesi için protein değeri düşük besinler tüketmesi gerektiğini dile getiren Aydın, şunları kaydetti:

"Ülkemizde 15 ila 20 bin arasında PKU hastamız var, Uşak'ta ise 11 PKU hastası var.  Hem anneden hem babadan geçen genetik bir metabolizma hastalığı. Hasta çocuklar yaşam boyu kısıtlı bir diyet uygulamak zorundalar. Bu yüzden de çocuklar zekalarını kaybetmemek için hayat boyu kontrollü düzeyde fenilalanin (alfa-aminoasit) almak ve diyet yapmak zorundalar."

" İlk defa hamburger yediler "

PKU hastası çocukların ilk defa hamburger yediğini, bu duyguyu onlara yaşatmaktan duyduğu mutluluğu anlatan Aydın, şöyle konuştu:

"Bugün onlar için hamburger yaptık, hepsi hayatında ilk defa hamburger yedi. Hamburgerin içinde et yerine geçebilecek, hastaların yiyebileceği ürünler var. Et kesinlikle kullanamayız zaten. Diğer ürünler ise marul, turşu, domates. Bu tabloyu görmek bizim için çok güzel bir duygu. Umarım onlar için her zaman böyle etkinlikler düzenleyebiliriz" 

Hastalardan 21 yaşındaki Hüseyin Sarı, kardeşinin PKU nedeniyle hayatını kaybettiğini belirtti.

Hayatında ilk kez hamburger yediğini söyleyen Sarı, "Ailem bu hastalığımı kabullenmekte zorlandı. Hayatım boyunca diyet yapmaya mahkumum. Bu durum öğrenim hayatımı da etkiledi. Diyet ile okulu yürütmek çok zor oluyordu. Bu nedenle 2014 yılında meslek lisesinden ayrıldım. " diye konuştu. 

PKU hastası 8 yaşındaki Samet Şengel ise çok mutlu olduğunu ifade ederek, kendileri için özel hamburger hazırlayanlara teşekkür etti.