Uşak'ta Diyabet farkındalık yürüyüşü

 İl Sağlık Müdürlüğü tarafından diyabet farkındalık yürüyüşü yapıldı.
Uşak'ta Diyabet farkındalık yürüyüşü

Uşak Belediyesi önünde toplanan vatandaşlar, ellerindeki balon ve pankartlarla 15 Temmuz Şehitleri Meydanına kadar yürüdü.

İl Sağlık Müdürü Alper Cem Ünal, burada yaptığı konuşmada, hareketsiz yaşam ve dengesiz beslenme sonucunda diyabetli hastalığının giderek yaygınlaştığını söyledi. 

Sağlıklı beslenmenin önemine değinen Ünal,  "Bu yıl il genelinde 29 bin sağlıklı beslenme ve diyabet hastalığı ile ilgili bilgilendirme yaptık. Sağlık Hayat Merkezi psikologlarımız, diyetisyenlerimiz, fizyoterapistlerimiz ve spor hocalarımız ile vatandaşlarımıza hareketli ve düzenli beslenmeleri ile ilgili vatandaşlarımıza bilgi veriyor" dedi.

Uşak Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıklar Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Cevdet Duran ise diyabetin kontrolsüz bir şekilde arttığını ve diyabete yakalanma riskinin arttığını belirterek, "Türkiye'de diyabetik hasta sayısı 1998 yılında yüzde 6.5 - 7 seviyelerindeyken bugünlerde yüzde 13 -14 seviyesinde. Bu rakamın daha düşük olacağı ön görülmüştü, fakat kontrolümüz dışında yüzde 90'ın üzerinde bir artış var. Dünya genelinde yapılan tahminlerde 2040 yılında 640 milyon insanın diyabetik olacağı ön görülmekte. Diyabet önlenebilir bir hastalık basit tedbirlerle kilo vermekle yaşam tarzını değiştirmekle dengeli ve düzenli beslenmekle yüzde 70 ötelenebilir bir hastalık. Araştırmalar göstermiş ki anneler çocuklarını sağlıklı beslenmesi için daha çok özen gösteriyor ve okul çağındaki çocuklara siz bu alışkanlığı kazandırırsanız, bu insanların gelecekte diyabet olma riskini yüzde 70 azaltabiliyorsunuz" ifadelerini kullandı. 

Konuşmaların ardından halk oyunları gösterisi yapıldı.