TTB'den pandemi bitmedi uyarısı! Tehlike geçmedi, Covid-19 kabusu yeni varyantlarla geliyor!

Türk Tabipler Birliği (TTB) bir açıklama yaparak Covid-19 salgınının yeni varyantlarına karşı uyarıda bulundu. Pandeminin bitmediği açıklayan TTB, vatandaşların dikkatli olmalarını ve yetkililerin de tün önlemleri almaları gerektiğini duyurdu.
TTB'den pandemi bitmedi uyarısı! Tehlike geçmedi, Covid-19 kabusu yeni varyantlarla geliyor!

Dünyaya 2 yıl kabus yaşatan Covid-19 salgını son dönemlerde dünyada yeniden gündem olmaya başladı. İngiltere, ABD, Fransa gibi ülkelerde Covid-19’un yeni varyantları görülürken Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) de bu yeni varyantları izlemeye aldığını açıklamıştı. Covid-19 varyantlarına dair TTB bilgilendirme yaparken pandeminin sona ermediği uyarısında da bulunuldu.

YENİ VARYANTLAR HAKKINDA BİLGİ VERİLDİ

Dünyadan gelen verilere dikkat çekilen TBB açıklamasında, “Salgın taramalarının neredeyse hiç yapılmadığı bu dönemde dünyadan gelen veriler endişe vermektedir. Son aylarda günlük Covid-19 vaka sayıları 100 binin altında, ölüm sayısı ise binin altında olmakla beraber salgın devam etmektedir. Salgının hastanelere yansıyan yükü azalmış ama virüs bir taraftan da gelişimini sürdürmektedir.

DSÖ'nün izleme aldığı iki yeni Omicron alt varyantı; EG.5 (Eris) ve BA.2.86'dır. Bunlardan Eris tüm dünyada azalan taramalara karşın, salgında ‘yaz piki'ne yol açmış ve hastaneye yatışlara da yansımıştır. Pirola olarak adlandırılan BA.2.86 ise ‘hipermutant'tır. Aşı ve hastalıkla ilişkili bağışıklıktan kaçabileceği endişe vericidir. Önümüzdeki süreçte yeni varyantlar nedeniyle vaka sayılarının artabileceğinden bahsedilmektedir. DSÖ ve ilgili kuruluşlar salgın taramalarının sürdürülmesi ve yeni sezonda, sonbaharda, ileri yaş ve eşlikçi hastalıkları olanların aşı tekrarı ve bireysel önlemler ile korunmalarının önemine dikkat çekmektedir.” ifadelerine yer verildi.

TEST YAPMAZSANIZ VİRÜSÜ TESPİT EDEMEZSİNİZ

Türkiye’de Covid-19’un yeni varyantlarının görülmediği şeklinde bir açıklamanın gerçekçi olmayacağını belirten TBB, “Hekimler yaz boyunca yaz gribi gibi alışılmadık bir salgın ile karşı karşıya olduğumuzu ifade etmişlerdir. Ancak bireysel ve atık su taramaları yapılmadığı için bu yaz gribi belirtileri ile Covid-19’un yeni varyantları arasında bir bağlantı olup olmadığını bilmiyoruz. Test yapmazsanız virüsü de tespit edemezsiniz.” iddiasında bulundu.

Öte yandan TTB açıklamasında acilen gerekli önlemlerin alınması da istendi. Toplumun Covid-19’un yeni varyantlarına karşı bilgilendirilmesi ve gerekiyorsa aşı dahil olmak üzere tüm tedbirlerin devreye sokulması istendi.