Sürekli Yorgun Hissetme Nedenleri

Halsiz ve yorgun hissetmek zaman zaman herkesin yaşayacağı bir durumdur. Ancak bunun sürekli olması beraberinde bazı sorunlar için haber verebilir.  Örneğin depresyonda olduğunuz için devamlı halsiz ve bitkin hissediyor olabilirsiniz.
Sürekli Yorgun Hissetme Nedenleri

Ayrıca bazen kansızlık gibi sorunların da habercisi olabilmektedir. Yorgun ve halsiz hissetme nedenleri için daha ayrıntılı bilgi edinerek kaynaklarını bulmak mümkündür. Ancak uzman görüşü ihmal edilmemelidir.

Yorgun ve Halsiz Olma Nedenleri

Gün içinde kendinizi bitkin hissediyorsanız bunun fiziksel ya da ruhsal kaynakları olabilir. Uykusuzluk ya da uyku kalitesinin iyi olmaması bunlardan biridir.  Yetişkinlerde günlük 7-8 saat uyku ihtiyacı vardır. Ayrıca gece düzenli olarak belirli saatlerde yatmamak ve sabah da değişik zamanlarda kalkmak sizi bitkin hissettirebilir. İkinci olarak beslenme düzensizlikleri halsizliğin en büyük nedenlerinden biridir. Sebze ve meyve açısından yeterli ve dengeli besin almamak, vücudun enerji kaybetmesine neden olabilir.  Yine, KOAH ya da uyku apnesi sorunları da halsizlik yaşanmasına neden olabilir. Şeker hastası olmak beraberinde sık tuvalete çıkma durumuyla halsizliğe neden olabilmektedir. Bunlara ek olarak yorgunluk nedenleri şöyle sıralanabilir:

  • İdrar yolları enfeksiyonları
  • Egzersizlerin abartılması
  • Vardiyalı iş
  • Su içmeyi unutmak, yeteri kadar almamak
  • Kafeini çok tüketmek vs. olarak sıralanabilir.

Yorgunluğu Gidermek İçin Ne Yapmalı?

Halsizliği gidermek için beslenme ve uyku düzenine dikkat etmeniz önerilir. Her gün taze sebze ve meyve tüketmek, fast food yiyecekler yerine ev yemekleri tercih etmek, salata benzeri vitamin kaynağı besinler almak, çok şeker tüketmemek, geceleri düzenli uyumak vs. önerilir.