Suda Doğumun Avantajları Nelerdir?

Devlet hastanelerinde pilot olarak uygulanmaya başlaması ile merak konusu olan suda doğum, doğum yapmaktan korkanlar için iyi bir alternatif.
Suda Doğumun Avantajları Nelerdir?

Hemen her anne adayının duyduğu bu yöntem tam olarak bilinmediği için soru işaretlerine sebep oluyor. Suda doğum hakkında fikir sahibi olan anne adayları, bu yöntemi tercih edecektir.

Suda Doğum Nedir?

Suda doğumun normal doğumdan farkı, doğum anının ılık su dolu bir ortamda gerçekleşmesidir. Şişme havuzlar ya da küvet gibi yerler steril olmak kaydıyla bu iş için uygundur.

Doğumu yaklaşan gebelere sık sık duş alması ve hatta doğum için hastaneye gitmeden ılık duş alması hep tavsiye edilir. İşte bunun sebebi ılık suyun vücudu gevşetmesi ve kişiyi rahatlamasıdır. Çünkü doğum için annenin gevşemesi en büyük etkendir. İşte suda doğumun dayanağı da budur. Ilık su içindeki anne çabuk gevşeyecek ve kolayca normal doğum yapabilecektir.

Suda Doğumun Avantajları

Sıcak su içinde duran anne, suyun kaldırma kuvveti sayesinde daha kolay hareket eder. Annenin ıkınması, gevşemesi daha kolay olur. Kan dolaşımı hızlanacağı için ağrı da daha az hissedilecektir. Ayrıca suda doğum fikri bile anneye güven verecektir.

Suda doğumun bebek için faydaları da oldukça çoktur. Bebek dünyaya anne karnındakine benzer bir ortamda gelecektir. Bu şekilde doğan bebeklerde olası komplikasyonların daha az olduğu da düşünülür. Bebeğe zararı olmadığı gibi, oldukça faydası da olacaktır.

Suda Doğum Ne Zaman Uygulanmaz?

Erken doğum yapan kişilerde, bebeğin iri olduğu durumlarda, çoğul gebelik halinde, anne normal doğum için uygun değilse, ani gelişen sorunlar varsa suda doğum uygulanmaz. Suda doğumun en büyük riski bebeğin ciğerlerine su dolma ihtimalidir. Profesyonel kişilerle bu ihtimal bertaraf edilebilir.