Sosyal Medya Bağımlılığının Hastalıklara Etkisi

Sosyal Medya Bağımlılığının Hastalıklara Etkisi
Günümüzün en önemli sorunları arasında kişilerin sosyal medya bağımlılık sorunu gelmektedir. Gerçekten bu durum giderek oldukça riskli bir hal almaya başlamıştır.

Özellikle bu bağımlılık türü diğer kötü alışkanlıklarda olduğu gibi insanları oldukça olumsuz etkilemeye başlamıştır. Ve çeşitli hastalıkların tetiklenmesine bu durum oldukça etkin bir hale gelmiştir.

Bu durumun ana nedeni ise sosyal medya bağımlılığının insanların bağışıklık sistemini ve direncini oldukça azaltmaktadır. Hatta sürekli sosyal medyada vakit geçiren bireyler hareketsiz kalarak obezite gibi sorunlara davetiye çıkarmaktadır. Ayrıca gerçek hayattan kopan bireyler normal günlük sorumluluklarını yerine getirmemeye başlamaktadır.

Sosyal Medya Kaynaklı Hastalıklar

Geçmişte insanlığın kurtarıcısı olarak görülen internet teknolojisi günümüzde artık giderek zararlı bir hal almaya başlamıştır. Özellikle sosyal medya denilen mecranın etkisi ile psikolojik hastalıklar başta olmak üzere birçok hastalık ve sorunun kaynağı durumuna gelmiştir. Sosyal medya kaynaklı hastalıklar içerisinde en öncelikli olarak insanları gerçeklikten uzaklaştırmaktadır. Sanal bir dünyada yaşayan bireyler psikolojik yönden oldukça zarar görmektedir.

Vücut direncinin düşmesine nende olan bu alışkanlıklar daha kolay hasta olunmasına ve oluşan hastalıkların çok rahat bir şekilde insanları etkilemesine neden olmaktadır. Çünkü beyin kontrolü kişinin tamamen elinden çıkmaktadır. Bu durumun ortanda kaldırılması için acilen bir uzman yardımı alınmalıdır. Çünkü verilen aşırı reaksiyonlar daha ters bir etki yapabilmektedir. Bundan dolayı uzman kontrolünde alışkanlıkların terk edilmesi sağlanmalıdır. Sosyal medya ile mücadele yöntemleri oldukça önemli olmaktadır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.