Sonbaharda Alerjilerden Korunma Yolları

Alerji denildiğinde genelde aklımıza ilkbahar gelir. Ancak sonbaharda da yaşanan alerji belirtileri kişiyi dışarıdan soyutlayabilir.
Sonbaharda Alerjilerden Korunma Yolları

Sonbahar alerjilerinin önüne geçmek için yapılması gerekenler şunlardır:

1. Vücut direncini güçlendirmek alerjiden etkilenmemek açısından çok önemlidir. Bunun için vücut direncinizi arttıracak balık, süt, yumurta, kırmızı ve beyaz et gibi protein açısından zengin gıdaların tüketmeye özen gösterin.

2. Protein grubu vücut direncini yükseltmede önemli bir yere sahip olsa da yeterli değildir. Bu yüzden protein grubunun yanında yeşil yapraklı mevsim sebzeleri, süt ve yoğurt gibi kalsiyum içeren besinleri tüketmeyi ihmal etmeyin.

3. Alerjiden korunmak için taze gıda tüketmek çok önemlidir. Bu yüzden depolarda bekletilmiş ve dondurulmuş gıdaları tüketmeyin, mümkün olduğunca uzak durun.

4. Sebze-meyve tüketimi çok önemli olsa da mevsiminde yetişmemiş meyveleri tüketmek sağlığa zararlıdır. Her sebze ve meyveyi mevsiminde tüketin. Örneğin, kışın çilek, yazın brokoli tüketmeyin. Mevsimine uygun meyve-sebzelerden tüketin.

5. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek alerjiden korunmada büyük öneme sahiptir. Bu yüzden bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için probiyotik, vitamin ve mineral takviyeleri almaya özen gösterin.

6. Uyku düzeninizi aksatmayın. Gereğinden az ya da fazla uyumak vücut direncini düşüreceğinden alerjiyi tetikleyecektir. Günde en az 6-7 saat uyumaya çalışın.

7. Gün içinde fırsat buldukça açık havaya çıkın. Temiz havayı teneffüs edin ve az da olsa güneşlenmeye çalışın.

8. Hava şartlarına uygun giyinin. Uygun kıyafet seçin, ısı değişimlerinin olduğu dönemde ne çok kalın ne de çok ince giyinin

9. Spor yapmak vücut direncini arttıracağı için alerji korunma yolları arasındadır. Haftada en az 3 gün spor yapın. Özellikle alerjisi olanlar için önerilen, yüzmeyi tercih edin.