Sessiz Katil Lyme Hastalığı Nedir?

Tıp dünyasında 375’den fazla hastalığı taklit eden ve sessiz katil olarak tanımlanan Lyme hastalığı konusunda Türkiye’nin ilk kliniği Dokuz Eylül Üniversitesinde kuruldu.
Sessiz Katil Lyme Hastalığı Nedir?

Dünyada hızla yayılan bir hastalık olan Lyme 7 milyon insanın sağlığını tehdit ediyor ve insanlar farkında olmadan bu hastalık yüzünden yaşam kalitesini kaybediyor. “Laym” olarak okunan ve insanı ısıran kenelerden geçen Lyme hastalığı, kenenin temas etmesi ile bölgede ortaya çıkan kızarıklıkla başlıyor. Deri, göz, merkezi sinir sistemi ve kalp gibi organları tehdit eden bu hastalık eklemlerde şişlik, sıvı birikmesi ve hareket kabiliyetinde azalma gibi sorunlara neden oluyor.

Kas ağrılarıyla başlayan ve boyun tutulması, sinirsel şikayetler gibi birçok soruna neden olan hastalık, kansere bile neden olabiliyor.

Lyme Hastalığı Nasıl Bulaşır?

Kene, sivrisinek, bit gibi kan emen canlılardan bulaşan ve dünyadaki herkesi tehdit eden bu hastalığın haşimato tiroidi, parkinson ve alzheimer gibi birçok hastalığı taklit ettiğini söyleyen uzmanlar şu an dünyada 25 milyon insanın bu hastalık riskini taşıdığını söylüyor.

Önümüzdeki birkaç yıl için 80 milyon insanı tehdit etmesi planlanan bu hastalık, şizofreni, bipolar bozukluk, otizm gibi birçok hastalığı da taklit etmesi dikkat çekiyor. Richard Gere, George Bush gibi ünlü isimlerde de görülen lyme hastalığı tedavisi antibiyotik ile yapılabiliyor.

Erken Tanı Çok Önemli

Doktora gidip neyi olduğunu anlamayan birçok insanın bu hastalıktan muzdarip olduğunu söyleyen uzmanlar. Erken teşhisle 3 hafta içinde, geç kalınmış vakalarda ise 1-10 yıl arasında hastalığın tedavi edilmesinin mümkün olduğunu ifade etti.

Türkiye’de İlk Klinik Dokuz Eylül Üniversitesi’nde Açıldı

Dokuz Eylül Üniversitesinde açılacak olan Lyme Laboratuvarı, Türkiye’de bir ilk olacak ve Lyme hastalarının tedavisi için çalışacak.

Lyme hastalığının tedavisi konusunda ülkemizde başarılı çalışmalar yapan uzmanlar, özellikle vücudunda sıvı birikmesi ve ödem olan kişilerin bu tür bir rahatsızlık tehlikesiyle karşı karşılaya olabileceğini söyledi. Lyme bakterisinin yok edilmesine yönelik çalışmaların da devam ettiği dünya genelinde bu hastalığın kedi ve köpeklerden de bulaştığı düşünülüyor.