banner52


Sarı nokta hastalığı nedir ? Belirtileri nelerdir?

Sarı nokta hastalığı nedir ? Belirtileri nelerdir? Bu yazımızda bu soruların yanıtlarını sizinle paylaşacağız

Sarı nokta hastalığı nedir ? Belirtileri nelerdir?

Sarı nokta hastalığı;  Bu hastalık 50 yaş üzeri kişilerde görülen kronik ve ilerleyici bir göz hastalığıdır. Sarı nokta hastalığı;  bir başka adıyla “yaşa bağlı makula” olarak bilinmektedir. Her zaman erken tanı ile erken tedavi yapılması mümkündür. Günümüzde her 10 kişiden 8inde bulunan bu hastalık herkes de görülebilmektedir. Sarı nokta hastalığı;  gözün arka İzmir kısmında bulunan ve retinanın merkezinde yer alan gözün işlerini yapmasını sağlayan kısımdır.  Bu kısım da bir sorun olduğunda görme yetiniz azalır. Okuma, araç kullanma gibi durumları yaparken zorluk çekebilirsiniz.

Sarı nokta hastalığı belirtileri; bahsedecek olursak kişi yüzlerini tanımada zorlanma, okuma zorluğu, Düz çizgileri eğik görme, Uzak yerlere bakıldığında görülen bulanıklık, karanlık bir yerde baktığınız kısımda leke halinde bir şey görmek veya bulanıklık görmek Sarı nokta hastalığı olabileceğinizin belirtileri arasındadır. Sarı nokta hastalığının birçok çeşidi vardır. Kuru tip Sarı nokta hastalığı, tek-çift taraflı Sarı nokta hastalığı çeşitleri arasındadır.

Sarı nokta hastalığı;  erken tanı ile erken tedavi mümkündür. Bu hastalığın  dezavantajı hastalığın geç fark edilmesidir. Bu yüzden en az 6 ayda 1 herkesin göz doktor kontörlüne gitmesi gerekmektedir. Bu durumda erken tedaviyle Sarı nokta hastalığı;   durumundan kurtulmanız mümkün olacaktır.

YORUM EKLE