Sağlıklı Uyumak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Uyku süreci insanlar için pek de önemli gözükmese de beden ve zihin sağlığı konusunda pek çok görevi yer almaktadır.
Sağlıklı Uyumak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Uykunun yararları nelerdir? Uyku esnasında, dokuların etkili bir şekilde onarılması, vücut içerisinde yer alan hormonların sentezlenmesi ya da hafızanın yapılandırılması gibi farklı alanlarda önemli işlemler yapabilmektedir.

Gerçekleştirilen çalışmalar insanların sağlıklı ve dengeli şekilde hayat sürdürmeleri için her insanın farklı zaman aralıklarında uyku dilimlerine ihtiyacı bulunmaktadır. Bu değişkenlik gösteren faktörler kişinin genetik yapısına göre de farklılık gösterebilir. Bir insanda ortalama uyku ihtiyacı 4–10 saat arasında değişim göstermektedir. Yetişkinler konusunda bu süre genel olarak 6–8 saat aralığındadır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • İnsan için en sağlıklı uyku türü doğal uykudur. Bu nedenle insanların kendilerini uykulu hissettiği zaman dönemlerde yatağa girmesi son derece önemlidir. Doğal uykunun kaybolması ile beraber uyku sorunları baş göstermektedir.
  • Uyku süresi önemlidir. Yoğun iş temposundan, zamanla artmaya başlayan yapılacaklar listesi nedeni ile pek çok insan uyku sürecine yeteri kadar zaman ayırmamaktadır. Uyku zamanının düzenli bir hale getirilmesi, bu düzene mümkün olduğunda uyulması gerekir.
  • Uyku uyuyabilmek için rahat bir ortam oluşturulması gerekir. Uyku insan için en önemli ihtiyaçlarından bir tanesi. Bu rahat ortam kişiden kişiye göre değişim gösterebilir.

Sizde düzenli uyku uyuyarak hem bedensel hem de zihinsel sağlığınızı koruyabilirsiniz.