Saçınız bu yüzden yağlanıyor! Herkesin yaptığı hata ortaya çıktı!

Saç yağlanması çok sayıda kişinin yaşadığı bir sağlık sorunu olarak yaşanıyor. Yağlanan saç zayıflayıp dökülebiliyor. Saç neden yağlanır ve nasıl önlenir?
Saçınız bu yüzden yağlanıyor! Herkesin yaptığı hata ortaya çıktı!

Saçların yağlanması oldukça yaygın görülen bir sağlık sorunudur. Çok fazla önemsenmese de saçların dökülmesine kadar olumsuz etkileri bulunuyor. Peki saç neden yağlanır? En kaliteli şampuanları ve kremleri kullananların bile saçlarındaki yağlanma neden durdurulamıyor? Saç yağlanmasını önleyen doğal yöntemler nelerdir?

SAÇ NEDEN YAĞLANIR?

Saçın yağlanması esasında ilk etapta faydalıdır ama aşırı olunca sorun teşkil etmektedir. Saç derisinin altında bulunan yağ dokuları sebum üretmektedirler. Sebumlar saç derisini nemlendirip sağlıklı tutma görevi görürler. Ancak saç derisinde aşırı derecede sebum üretilince saç da yağlanmaktadır. Deride nemlenmeyi sağlayacak kadar sebum üretilince fazlası saça yayılmaktadır. Bu da saçı kirli gösterir.

SAÇ YAĞLANMASI NASIL ÖNLENİR?

Saç yağlanması dış etkilerle de olabilmektedir. Doğal olarak üretilen sebum yağ etkisi gösterir. Yalnız tarak kullanımında tarak üzerinde kalan kirin saça geçmesi bir başka yağlanma nedenidir. Bunun için saç taranacağı zaman tarağın mutlaka temiz olduğundan emin olunmalıdır. Aynı şekilde elleriyle saçlarıyla oynayanlar da görmeseler de ellerindeki kirleri saça aktarıp onun yağlanmasını teşvik etmektedir. Yağlı saç sorunu yaşayanlar yattıkları yastık kılıfında yağ birikintileri bırakmaktadırlar. Aynı yastık kılıfında bir başka gece daha yatıldığında bu birikintiler yeniden saça geçecek ve saç yağlanmaya devam eder. Bunun için yastık kılıfı her gün değiştirilmelidir.

Saç yağlanmasını önlemek için krem ve şampuanlar doğru şekilde kullanılmalıdır. Kuru bir saça saç kremi uygulanmamalıdır. Bunun için saçlar ıslandıktan sonra saç kremi kullanılmalıdır. Ayrıca saç kremini saçın sadece orta ve üst kısmına uygulamak gerekmektedir. Saç diplerine uygulanan krem ayrıca saçın yağlanmasına neden olur. Son olarak ise saç kremi uygulandıktan sonra saç çok iyi durulanmalıdır. Saçta kalan krem saçın yağlanmasını artırır.