Saç Dökülmesinin Nedenleri

Kadınlarda ve erkeklerde saç dökülmesi pek çok farklı nedenden dolayı oluşabilecek sorunlar arasında yer almaktadır.

SAĞLIK 25.08.2018, 13:12 25.08.2018, 17:16

Saç Dökülmesinin Nedenleri

Kadınlarda ve erkeklerde saç dökülmesi pek çok farklı nedenden dolayı oluşabilecek sorunlar arasında yer almaktadır.

SAĞLIK 25.08.2018, 13:12 25.08.2018, 17:16
Saç Dökülmesinin Nedenleri

Saç dökülmesinin nedenleri kadınlara ve erkeklere göre değişmektedir. Zaman içerisinde artan dökülme oranı kellik problemi yaşanmasına neden olabilir. Bu nedenle özellikle saç dökülmesinin 9 nedeni üzerinde dikkatli olunması gerekir.

  1. Erkeklerde oluşan saç dökülmesi; Özellikle erkeklerde yaş ilerlemesi nedeniyle saçlar oluşan dökülme oranı giderek artmaktadır. Kalıtımsal özellikler erkek tipi kellik sorununun bazı durumlarda kadınlarda da görünmesine neden olabilir.
  2. Deri problemleri; egzama, sedef hastalığı, mantar, akne, liken gibi rahatsızlıklar saç derisinde ortaya çıkabilir. Bu durum özellikle saç dökülmesi nedenleri arasında yer almaktadır.
  3. Yanlış beslenme; saç özellikle canlı bir organ olması nedeniyle beslenmeden etkilenmektedir. Yetersiz ve dengesiz beslenme durumunda saç dökülmesi problemi yaşanabilir.
  4. Vitamin ve mineral eksikliği; D vitamini, B12, çinko, folik asit, biotin, demir gibi vitaminlerin eksikliği durumunda saç beslenemediğinden dökülebilir.
  5. Hormonal sorunlar; adet düzensizliği ya da gecikmesi, aşırı akne problemi, tüylenme de oluşan artış, kilo alma gibi durumlar aynı zamanda saç dökülmesi problemini de ortaya çıkartabilir.
  6. İç hastalıkları veya kullanılan ilaçlar; romatizmal hastalıklar, tiroit problemi, böbrek üstü sorunları, diyabet, kullanılan hormonlar veya doğum kontrol hapları saç dökülmesi problemi konusunda tetikleyici etkiye sahiptir.
  7. Doğum: doğum sonrasında özellikle 2-3 aylık dönemde saçlar dökülmeye başlayabilir. Hamilelik süresi boyunca dökülmemiş olan saçlar birikerek daha sonrasında dökülebilir.
  8. Kozmetik etkenler; saçların sık bağlanması, aşırı ısıya maruz bırakılması, iç boneler veya saç rengini açmak için kullanılan malzemeler dökülmeye neden olabilir.
  9. Stres ve depresyon: aşırı derecede yaşanan stres hastalıklarda etkili olduğu gibi aynı zamanda saç dökülmesi konusunda da etkili olmaktadır. Bu nedenle stres durumunda dikkatli olunması gerekir.

Yorumlar (0)