Prostat Kanserini Önlemek İçin Neler Yapılabilir?

Maalesef her 12 erkekten birinde prostat kanseri görülüyor. Peki prostat kanserine yakalanmadan önce neler yapılabilir?
Prostat Kanserini Önlemek İçin Neler Yapılabilir?

Erkeklerde doğuştan ya da zamanla yaşana hormon dengesizliği prostatın büyümesine sebep oluyor. 60 yaşına gelen erkeklerin yüzde 50’sinde prostat sorunu görülüyor. Çoğu prostat iyi huylu iken 12 kişiden birinde ise prostat kanseri oluşuyor.

Prostat kanserine yakalanmamak için pek çok önlem almak mümkün. Yaşınız, genetik faktörler, beslenme tarzı gibi hususlar hastalığı etkiliyor. Sizin yapabileceğiniz ise prostat kanserine yakalanmamak için doğru şekilde beslenmek. Prostata karşı tüketilecek besinler sayesinde prostata yakalanmayabilir ya da daha geç yaşta yakalanabilirsiniz.

Domates

Domateste bulunan likopen kansere karşı oldukça etkili. Üstelik prostat sağlığını da destekliyor. Güçlü bir antioksidan olan likopen vücut tarafından üretilmediği için dışardan almak gerekir. Domates ve domates ürünleri tüketen ve tüketmeyen erkekler arasında yapılan araştırmalar, domatesin prostata olan olumlu etkilerini kanıtlamıştır.

Domates tüketirken hormonlu olmaması ve mevsiminde tüketilmesi en önemli husustur. Kış mevsiminde ise kendi yaptığınız işlenmemiş gıda olan domatesleri tüketmelisiniz.

Zerdeçal

Kış aylarında soğuk algınlığı hastalıklarına karşı kullanılan zerdeçal, kanseri önleyici bir özelliğe sahiptir. Prostat kanserini önleyen ve prostat büyümesine karşı etkili olan zerdeçal, tümör büyümelerine karşı da etkilidir. Prostat kanserinin kemik yayılımına karşı da oldukça etkilidir.

Nar

Narın prostat sağlığı üzerinde oldukça belirgin bir faydası var. Prostat kanserinin büyümesini de önlüyor. Nar içinde bulunan öz sayesinde kanserli hücrelerin dağılımı önleniyor.

Somon

En sağlıklı balık olarak bilinen somon balığı, omega 3 yağ asitleri sayesinde prostat sağlığını da koruyor. Somon balığını yağ oranı oldukça fazla olduğundan kanser gelişimin önlüyor. Prostat kanserinin büyümesi ve ilerlemesini önlüyor. Hatta genetik olarak prostat kanseri yatkınlığı bulunan erkeklerde dahi somon oldukça etkili sonuç veriyor ve ileri evre kanser riskini azaltıyor.

Kabak Çekirdeği

Prostat sağlığı için oldukça yararlı olan kabak çekirdeği, iyi huylu prostat büyümesine karşı oldukça etkili. Kabak çekirdeği yağı, prostat hücrelerinin yayılmasını önlüyor. Kabak çekirdeği de omega 3 yağ asitleri bulundurur.