Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Günlük yaşamda çeşitli nedenler kuru öksürük meydana getirmektedir. Bunların başında hava değişikliği, sigara içilmesi ve bakteriler gelmektedir. Dolayısıyla öksürük şikâyeti pek çok kişide görülmektedir.
Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Bu şikâyetten kurtulabilmek için ise gerek tıbbi gerekse doğal yöntemlerle çeşitli önlemler alınabilir. Böylelikle kısa süre içerisinde vücut direnci artırılarak öksürüğe çare bulunabilir. Öksürüğe karşı tedavi için bitkisel içerikli ürünlerle hazırlanan karışımlar mevcuttur. Bunun yanı sıra bazı besinleri tüketmek de öksürüğü kesmektedir.

Soluk borusunda ve akciğerde bulunan maddelerin dışarı atılması öksürük olarak adlandırılmaktadır. Bu durumda genellikle kuru öksürük ortaya çıkmaktadır. Kuru öksürüğe karşı su içmek oldukça faydalıdır. Bol sıvı alındığı takdirde öksürüğün kısa süre içerisinde geçtiği görülmektedir.

Öksürüğe İyi Gelen Bitkiler

Öksürüğü geçirmek için karabiber çayı son derece etkilidir. Karabiber balgam akışını hareketli hale getirerek öksürüğün geçmesini sağlar. Ayrıca doğal bir antibiyotiktir ve dolaşımı hızlandırır. Karabiber çayı hazırlamak için bir çay kaşığı taze çekilmiş olan karabiber iki yemek kaşığı bal ile karıştırılır. Daha sonra üzerine bir miktar sıcak su ilave edilir ve demlenmesi için yaklaşık on beş dakika beklenir. Demlendikten sonra süzülerek içilir.

Karabiber çayının yanı sıra kekik bal karışımı da öksürük için yararlıdır. Yapılan çalışmalar neticesinde kekiğin öksürüğü kestiği ispatlanmıştır. Kekik çayı hazırlanarak içerisine bal ilave edildiğinde öksürük için daha faydalı hale gelmektedir.

Öksürük İçin Faydalı Besinler

Öksürük için faydalı besinler içerisinde limon, bal, tuz, süt gibi besinler yer almaktadır. Buna göre limon karabiber ve tuz birbiriyle karıştırılarak tüketilir. Limonun c vitamini yönünden zengin olması bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Ayrıca rahat nefes alışverişini sağlar.

Ilık süt, badem, portakal suyu, ananas, ceviz ve badem de öksürüğü gidermek için etkilidir. Özellikle ananas suyu ve bal öksürük sebebiyle iltihaplanmış olan akciğerlerin tedavisinde kullanılmaktadır. Genellikle ananas suyu şeklinde tüketilmektedir. Ancak suyun ılık olması ve içerisine bir yemek kaşığı bal ilave edilmesi ananası daha faydalı hale getirmektedir. Bitki çaylarının içerisine bal karıştırmak öksürüğü azaltmak için son derece etkilidir.