Nasıl Sağlıklı Beslenilir?

Sağlıklı beslenmek günümüz dünyasında oldukça zor. Her adım başı paketlenmiş gıdalar ve hormonlu ürünler yetmiyormuş gibi bir de sürekli iştah kabartan reklamlar sağlıklı beslenmenin önüne geçiyor.
Nasıl Sağlıklı Beslenilir?

Çocukluk döneminden başlayan şeker hastalığı ve sağlıksız beslenme birçok kişinin sorunu haline geldi. Özellikle yoğun yaşam koşulları nedeniyle sağlıksız bir beslenme sistemine sahip olan insanlar hazır gıdaları tercih ederek sağlıklı beslenmekten uzak bir şekilde yaşamaya başlamıştır.

Sağlıklı beslenmek için öncelikle ihtiyaç duyulan temel besin maddelerinin sağlıklı olan gıdalardan tercih edilmesi ciddi bir önem taşıyor.

Güne Kahvaltıyla Başlayın

Sabah uyandığınızda büyük bir bardak suyla güne başlayın. Daha sonra bol yeşillik, zeytin ve peynirden oluşan bir kahvaltı hazırlayın. Kahvaltılarınızda ekmek yemeseniz de olur. Çünkü ekmek yerine doğal ve kabuğundan çıkmış fındık, fıstık ya da ceviz tüketmeniz gerekmektedir.

Her sabah ihtiyacınız olan besinleri tüketirken yanında yeşil çay ya da iki bardağı geçmeyecek siyah çay tüketebilirsiniz. Aceleniz bile olsa kahvaltı yapma alışkanlığı edinmeniz oldukça önemlidir. Sağlıklı beslenmenin yolu kahvaltıdan geçer.

Kendinize Öğüne Zorlamayın

Acıkmadığınız halde sofraya oturup kendinizi yemeye zorlamayın. Bazı insanlara 3 öğün az gelirken bazı insanlar günde iki ana öğün yemeyi tercih edebilir. Bu yüzden beslenme kapasitenizin üzerinde beslenmenize de gerek yoktur.

Bol Su İçin

Bol bol su içerek vücudunuzu dinç hale getirebilirsiniz. Bu yüzden günde 2-3 litre su içebilirsiniz. Su içmekte zorlananlar, salatalık, nane ve limon ekleyerek suları aromatik hale getirebilirsiniz.

Acıktıkça önce su içmeyi alışkanlık haline getirebilirsiniz. Özellikle bu konuda bir süre deneyin. Çünkü birçok insan aslında susamış olduğu halde acıktığını sanarak yemek yer. Ancak su içtiğinizde çoğu zaman acıkma hissinin de yok olduğunu görürsünüz.

Abur Cuburları Hayatınızdan Çıkarın

Abur cubur, paketlenmiş gıda ve şekeri hayatınızdan kesin olarak çıkarın. Bu gıdaları tükettiğiniz sürece sağlığınıza zarar verecek olan birçok adımı da atmış olursunuz. Abur cubur istediğinizde sağlıklı yiyecekleri tüketmeyi tercih edebilir, sağlıksız besinlerden sonsuza kadar uzak durabilirsiniz. Sağlıklı beslenmenin yolları aslında sandığınızdan çok daha kolay.