Migren Nedir? Baş Ağrısı Nedir? Arasındaki Farklar Nelerdir?

Zonklamayla birlikte ortaya çıkan migren, şiddetli ağrının oluşmasına neden olan bir hastalıktır. Stres, çevre ve hormonlardan etkilendiğinden dolayı ortaya çıkabilir. Bu türn unsurlar ağrının daha fazla şiddetlenmesine yol açmaya neden olur.
Migren Nedir? Baş Ağrısı Nedir? Arasındaki Farklar Nelerdir?

Migrenle baş ağrısı çok fazla karıştırabiliyor. Fakat migren, baş ağrısına göre tüm kafada yayılan bir ağrıdır. Baş ağrısı daha çok belirli bir bölgede olur. Işıktan, ses ve kokulara kadar herşeyde kişiyi duyarlı hale getirmeye neden olur.

Migren Belirtileri

Migren olduğunu anlayacağınız en önemli belirtisi şiddetli ağrının görülmesidir. Bu ağrının gelmesiyle birlikte iş yapmayı etkilemeye başlayacaktır. Zonklama ve ağrı, yaşamınızı zorlaştıracak sorunlardan biri olacaktır. Klasik migren daha çok ağrı ile kendisini gösterir. Klasik migrene sahip olan hastalarda, ağrı 24 saat önceden belirtisini vermeye başlıyor. Bu belirtilerden sonra ise ruh değişimleri ortaya çıkıyor. Işığa,ses ve kokuya artık dayanamayacak hale gelebiliyorsunuz. Üstelik bazı zamanlarda gelen şiddetli ağrı uykusuz kalmanıza bile neden olabiliyor.

Migren Neden Olur?

Migrenle ilgili olarak yapılan araştırmalar sonucunda beyin hücreleriyle kan damarların etkileşim halinde olmalarından kaynaklı bir durum olduğu tespit edilmiştir. Migrenin diğerlerine oranla daha sık şekilde görüldüğü yaş aralıklarına bakıldığında ise 20-60 yaş aralığı olduğu söylenebilir. 60 yaşından sonra ki kişilerde ise migren ağrılarının daha aza indiği görülmektedir.

Migreni Tetikleyen Unsurlar

Aura Işık Tetikler: Migren ağrılarının tetiklenmesine yol  açacak bazı unsurlar var. Bunlardan birisi de Aura ışıktır. Sürekli yanıp sönen ışıklar migren ağrılarının daha fazla artmasına neden olur.

Anksiyete ve Stres: Stres, başlı başına vücudumuz için en büyük düşmanlardan birisidir. Migrenin daha fazla tetiklenmesine yol açar. Bu yüzden stressiz bir hayat sürmeniz daha iyi olur. Stresi azaltmak için ise nefes teknikleri gidi yöntemlere başvurabilirsiniz.

Uykusuzluk ve Açlık:  Vücudun yeteri kadar beslenmemesi ve uykusuz kalmak migrene neden olur. Migren ağrılarını daha fazla şiddetlendirmemek adına düzenli beslenmek ve uykunuzu iyi şekilde almanız gerekir.

Hormonal Değişiklikler:  Adet dönemlerinde bayanlarda ağrı sorunları daha fazla nükseden bir durumdur. Hormonların yükselme ve azalmasına bağlı olarak migrenin ortaya çıkmasına yol açar.

Yiyecekler:  Her ne kadar migren rahatsızlığı ile ilgili yemeklerin olumsuz et5kisi olup olmadığı araştırılıp, kesin bir kanıta varılmamış olsa da bazı hastalar olumsuz etkilendiği yiyeceklerin olduğunu belirtmiştir. Buna göre migren hastalarının, en çok şikayet ettiği besinler arasında kırmızı şarap, peynir, çikolata ve soya sosu yer alıyor.

Tiramin: Tiramin migreni etkileyen bir başka unsurlardan birisidir. Kan damarlarının büzülmesi ya da tam tersi genişlemesine yol açıyor.

Kafein:  Çok fazla kafein tüketiğinde vücut artık ağrımaya başlayacaktır. Kafein oranı azaltıldığı zamanda aynı ağrıyı yaratabilir.

Migren Rahatsızlığı Kimlerde Görülüyor?

Kadınlarda erkeklere göre görülme sıklığı daha fazladır. Aynı zamanda ailenizde migren hastalığına yakalanan kişiler varsa aynı şekilde sizde de görülmesi kaçınılmaz olur.

Çocuklarda Migren Görülmesi

Çocuklarda olduğ gibi yetişkinlerde de migren görülmektedir. Özellikle ergenlik sonrasında kızlarda migren ağrıları çok rastlanan bir sorun haline dönüşmeye başlamıştır. Genelde çocuklarda migren olduğu zaman baş dönmesi, kusma , karın ağrısı gibi sorunlarda beraberinde geliyor.

Migren Nasıl Tespit Edilir?

Migreni tespit etmek için ilk olarak belirtilerinden yola çıkılması gerekir. Böyle bir belirtiler görürseniz hemen uzman doktora görünmenizde fayda var. Çünkü kanayan bey6in tümörü gibi oldukça ciddi vakaların tetiklenmesine yol açabilir.

Migren Şiddetini Hesaplamak

Migren, günlük işlerin çok fazla aksamasına neden oluyor. Doğal olarak son derece önemli olan bu hastalık içinde doktorlar bir araştırma yoluna başvuruyor. İşe ilk olarak migrenin şiddetini hesaplamakla başlıyorlar.

Tedavi Yöntemleri Nedir?

İlaç: Migrende en sık başvurulan tedavi yoludur. Fakat bunları çok fazla kullanmayın. Çünkü ülser, zehirlenme ve sindirim sistemi hastalıklarına yol açabiliyor.

Triptanlar:  En sık önerilen ilaç grubu olarak bilinir. Eğer kalp ve tansiyon sorunlarınız varsa kullanmaktan mutlaka kaçının. Çünkü ciddi sağlık sorunlaına neden olabilir.

Ergotaminler: Migren tedavisi için etkili olabilecek tedavi yöntemlerindendir. Fakat yan etkileri olabilir. Görülecek yan etkiler arasında ise kas ağrısı, baş dönmesi ve mide bulantısı yer alıyor. Zehirlenme daha çok alacağınız ilacın dozuyla alakalı bir durum olacaktır.

Alternatif Tedavi Yöntemleri Var Mı?

Nöroterapi: Migreni azaltmak ve stresi yok etmek adına başvurulur.

Akupunktur: Migren ağrılarını azaltıcı yönü kanıtlanmıştır. Her hastada olmasa da bazı hastalara iyi geliyor.  O yüzden kişiye göre iyi gelecektir.