Mide Küçültme Ameliyatı Nedir?

Günümüzün en büyük sorunu ve hatta hastalığı obezite diyebiliriz. Hareketsiz yaşam ve hazır gıdalar birleşince kilo almamak elde değil. Ancak bu kilolar yavaş yavaş gelmeye başlasa da bir türlü gitmiyor ve sürekli artıyor.
Mide Küçültme Ameliyatı Nedir?

Pek çok kimse fark etmese de aslında hayatlarına obez olarak devam ediyorlar. Maalesef bu durum artık küçük yaştaki çocuklarda çok sık görülüyor.

Obez olduğu tanısı konan ya da fazla kilolarını fark eden kişiler bir şekilde kilo vermeye çalışıyor. Ancak kiloları diyetle verilemeyecek kadar çok olanlar ise mide küçültme ameliyatlarına başvuruyor.

Tüp Mide Ameliyatı

Halk arasında mide küçültme ameliyatı olarak bilinen ameliyat, literatürde tüp mide ameliyatı olarak adlandırılıyor. Bu ameliyatla midenin küçültülmesi hedefleniyor. Karından açılan küçük deliklerle mideye ulaşarak ameliyat gerçekleşiyor. Yani ameliyat kapalı ameliyat şeklinde yapılıyor. Hastanın durumuna göre midenin yaklaşık yüzde 80-90 kadarlık kısmı çıkarılıyor. Böylece ameliyat sonrasında hastalar çabuk doydukları için az yiyorlar. Cerrahi olarak az riskli ve yaklaşık bir saatte yapılan bir ameliyattır.

Ameliyat sırasında midenin işlevi ve sindirim sistemi ile olan uyumu aynen korunur. Midenin fazlalık olan kısmı alınır.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrasında Kilo Alınır Mı?

Tüp mide ameliyatı olan kişiler yaklaşık 5 yıl sonra mevcut kilolarının yarısından çok daha fazlasını kaybetmiş olurlar. Uzun dönemde yeniden kilo alma riski ise yüzde 20 civarıdır. Ancak bu kiloların yeniden obez olma boyutuna varması ihtimali yüzde 3-4 kadardır.

Tüp mide ameliyatının bir artısı vardır. Daha sonra hasta kilo alırsa mide by-pass ameliyatı ya da duodenal switch ameliyatı yapmak mümkündür.

Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası

Ameliyattan sonra uzun süre ilaç kullanımı gerekmez, benzerlerine nazaran hafif bir ameliyat olduğu söylenebilir. Ameliyat sonrası kısa süreli ağrı olacaktır.

Hastanın 3. Gün eve çıkması mümkündür. 6-7 gün sonra ise normal hayatına dönecektir.

Kapalı ameliyat olduğu için dikiş izi gibi riskler yoktur. Deliklerin izi vardır ancak ameliyatta estetik olarak düzeltilmesi çok kolaydır. Ameliyatın üzerinden zaman geçtikten sonra bu izler tamamen yok olacaktır.