Mevsim Değişikliklerinde Saç Dökülmelerini Engelleme Yolları

Saç dökülme nedenleri farklı kaynaklara bağlı görülebilir.  Örneğin erkeklerde saç dökülmelerinin nedeni çoğu zaman genetik ve kanser gibi hastalıklardır.
Mevsim Değişikliklerinde Saç Dökülmelerini Engelleme Yolları

Kadınlarda da yolma hastalığı, hamilelik, stres-üzüntü ve mevsim değişiklikleridir.

Mevsim Değişiminde Neden Saçlar Dökülür?  

Saçların varlığını devam ettiren deridir. Yani kafatasını kaplayan deri aynı zamanda saçların bulunduğu bir organdır. Bu bölüm, çevresel etkenlere karşı duyarlı olduğundan bazı dönemler kökleri zayıflayabilir, güçlenebilir. Örneğin güneş ışınlarının yoğun olduğu yaz döneminden havaların serinlediği döneme geçişte derinin nem ve dayanıklılığı da değişir. Nem dengesi iyi olan saç köklerinin dökülme oranı da azalacaktır. Ancak mevsimsel dökülme yaygın şekilde bu dönemde görülen bir durumdur. 1 hafta sürebildiği gibi bazen 2 hafta da devam edebilir. Bu dönemde saçlarda belli bir miktar azalma olabilir. Hacim kaybı bir iki ay içerisinde kaybolacak, saçlar eski halini alacaktır.

Mevsimsel Dökülmelere Önlem

Mevsime bağlı saç dökülmeleri uzun sürerse saçlarınıza olabildiğince iyi bakım yapmanız önerilir. Saç köklerindeki nem ve besleyiciliği artıran maskeler buna iyi gelebilir. Antioksidan uygulamalar, protein yönünden güçlü besinler alınmalı, çinko eksikliği olan kişiler mutlaka takviye almalıdır. Bu dönemde stresten uzak durmanız artı sağlar. Çünkü stres saçları etkileyen bir hormon salgılanmasına neden olur. Zararlı alışkanlıklarınızdan uzak durabilirsiniz. Direncinizi kıracak her türlü alışkanlık saçlarınızı da etkiler. Ayrıca sporla kan akışının hızlanmasını ve saçların köklere daha iyi tutunmasını sağlayabilirsiniz.