Meme kanserinde erken tanı için bunlara mutlaka dikkat edin!

Türkiye'de kadınlarda en sık görülen kanser türleri arasında yer alan meme kanseri hakkında uzman önerileri ve uyarıları geldi.
Meme kanserinde erken tanı için bunlara mutlaka dikkat edin!

En kolay tedavi edilebilen kanser türleri arasında yer almasına rağmen geç tanı konulması nedeni ile ölüm oranı yüksek olan meme kanseri hakkında doktorlardan uyarı geldi. Kadın Hastalıları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Arif Saylan yapmış olduğu açıklamasında kadınlara meme kanseri hakkında önemli uyarılarda bulundu.

Diğer tüm kanser türlerinde olduğu gibi meme kanserinde de erken teşhisin son derece önemli olduğunu belirten Kadın Hastalıları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Arif Saylan, bu sayede meme kanserinin kolay edilebileceğini ifade etti. Meme kanserinin erken tanısı için dikkat edilmesi ve yapılması gerekenler açıklandı.

MEME KANSERİNDE ERKEN EVRE TANI İÇİN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Özel Denizli Egekent Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Arif Saylan, ülkemizde en sık görülen kanser hastalığının başında gelen meme kanseri üzerine açıklamalarda bulundu. Dünyada kadınlarda en sık görülen kanserler arasında ilk sıralarda yer alan meme kanserinde ölüm oranını düşüren taramanın ihmal edilmemesi ve yılda bir kez dahi olsa yapılması gerektiğini belirten Dr. Saylan, meme kanseri erken teşhis olduğunda tamamen tedavi edilebilen kanser olduğunu belirtti.

Meme kanserini erken teşhis etmek için en yaygın kullanılan yöntemlerden birinin mamografi olduğunu belirten Op. Dr. Arif Saylan, “Erken tanının öneminden dolayı yıllık meme muayenesi, mamografi ve ultrason tetkikleri için mutlaka doktorunuza başvurun” diyerek erken tanı için mutlaka düzenli olarak kadınların her sene muayene olmalarını ve ultrason tetkikleri yaptırmalarını istedi.