Manisa Kula'da Sağlık Müdürlüğünden soba zehirlenmesi uyarısı!

Manisa Kula İlçe Sağlık Müdürü Dr. Hülya Yaşar Özçelik bir açıklama yaparak soba zehirlenmelerine karşı vatandaşları uyararak dikkat edilmesi gerekenleri açıkladı.
Manisa Kula'da Sağlık Müdürlüğünden soba zehirlenmesi uyarısı!

Türkiye’de kış mevsiminin şartlarının etkili olmaya başlaması üzerine soba zehirlenmelerinin sayısında da her yıl olduğu gibi artışlar gözlemleniyor. Rüzgarın da etkisiyle evlerde sobalardan sızan karbonmonoksit gazı insanların hayatlarına kaybetmelerine neden oluyor.

Karbonmonoksit gazı ile zehirlenmelerin sağlık açısından çok da müdahale edilemeyen bir durum olduğu bilinirken insanlar genellikle uykuda ölüme yakalanıyorlar ve ne olduğunu anlamadan hayatlarını kaybediyorlar. Bu durum ile karşılaşmamak için Kula İlçe Sağlık Müdürü Dr. Hülya Yaşar Özçelik çok hayati uyarılarda bulundu.

Kula İlçe Sağlık Müdürü Dr. Hülya Yaşar Özçelik, karbonmonoksit gazı zehirlenmeleriyle ilgili vatandaşlara uyarılarda bulunarak, “Yatmadan önce kesinlikle sobaya yakıt koyulmaması, lodoslu havalarda sobalı odada kesinlikle yatılmaması ve yine lodoslu havalarda mümkünse soba yakılmamalıdır” dedi.

Kula İlçe Sağlık Müdürü Dr. Hülya Yaşar Özçelik, karbonmonoksit gazı zehirlenmeleri ile ilgili yaptığı basın açıklamasında zehirlenmeye yol açabilecek unsurlar, dikkat edilmesi gereken konular ve tedavi süreci ile ilgili bilgi verdi.

SOBA ZEHİRLENMELERİNE KARŞI NE YAPILMALI?

Özellikle güneybatı yönünden esen lodos rüzgarının etkisiyle her yıl onlarca vatandaşın ısınma araçlarından sızan karbonmonoksit gazı sebebiyle yaşamını yitirdiğini dile getiren Dr. Özçelik, “Ülkemizde özellikle, güneybatı yönünden esen lodos rüzgarının estiği günlerde her yıl onlarca kişi ısınma araçlarından sızan karbonmonoksit gazı ile zehirlenmektedir. Vatandaşlarımızın bu araçlarla ilgili yanlış bilgileri, kullanım hataları ve ihmalleri sonucunda soba, şofben, kombi ve bacalardan kaynaklanan zehirlenmeler özellikle alçak basınçlı havalarda tehlikeli boyutlara ulaşmaktadır. Mevsim itibariyle önümüzdeki günlerde karbonmonoksit zehirlenmelerinde artış olabileceği düşünülerek vatandaşlarımızın özellikle; karbonmonoksit zehirlenmelerinden korunmak için evin içinde ve civarında alınması gereken birçok önlem bulunmaktadır.

Bunlar kullandığımız soba, kombi, şofben ve bacaların sertifikalı ve eğitimli profesyonellere düzenli olarak kontrol ettirilmesi, düzenli olarak baca deliği ve havalandırmanın yeterli olduğundan ve yanan gazın rahat bir şekilde dışarı verildiğinden emin olunması, karbonmonoksit zehirlenmesinin belirtileri ve yapılması gerekenler hakkında bilgi sahibi olunması, kömürlü sobalarda yakıtın üstten yanmasının sağlanması ve böylece soba içinde ortaya çıkan zehirli gazın yanarak sobayı terk etmesini sağlamaktır. Ayrıca soba aşırı doldurulmamalı ve yanan sobaya üstten kesinlikle yakıt takviyesi yapılmamalıdır. Yatmadan önce kesinlikle sobaya yakıt koyulmaması, lodoslu havalarda sobalı odada kesinlikle yatılmaması ve yine lodoslu havalarda mümkünse soba yakılmamalıdır. Çünkü zehirlenmelerin büyük çoğunluğu lodoslu havalarda yakılan sobalardan kaynaklanmaktadır. Ayrıca bacaların ve çatıların en üst seviyesinin 50-80 santimetre üzerinde olması gerekir” ifadelerini kullandı.

Karbonmonoksit kaçağından şüphelenildiği takdirde yapılması gerekenleri de anlatan Dr. Özçelik, “Eğer evinizde bir karbonmonoksit kaçağından şüphelenirseniz yapacağınız ilk şey orayı terk etmektir. Sanki yangın varmış gibi hareket edilmesi gerekir, giderken açabileceğiniz pencere ya da kapı varsa açılması gerekir. Bu durumlarda ilk olarak 112 acil servisi arayıp yardım istenmesi gerekir ya da derhal hastaneye gidin ve ailenizin bütün fertlerini karbonmonoksit zehirlenmesi açısından kontrol ettirin. Unutulmamalıdır ki; soba değil, ihmal öldürür” şeklinde konuştu.