Kütahya'da hemşirenin darp edilmesine tepki!

Kütahya'da Altıntaş İlçe Devlet Hastanesi'nde görevli hemşirenin bir hasta yakını tarafından darp edilmesine sağlık çalışanları tepki gösterdiler.
Kütahya'da hemşirenin darp edilmesine tepki!

KÜTAHYA (İHA) – Türkiye’de sağlık çalışanlarına şiddetin ardı arkası kesilmiyor. İnsanların sağlıklarına kavuşabilmeleri için canla başla çalışan sağlık çalışanları sık sık şiddet olaylarına maruz kalıyorlar. Son olarak Kütahya'da Altıntaş İlçe Devlet Hastanesi'nde görev yapan hemşire Gülizar Durmaz bir hasta yakını tarafından darp edildi.

İş yükleri oldukça fazla olan sağlık çalışanları bir de anlayışsız hasta yakınlarının saldırıları ile zor duruma düşüyorlar. Kütahya'da Altıntaş İlçe Devlet Hastanesi'nde görevli hemşireyi darp eden hasta yakını hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

SALDIRIYA KINAMA

Türk Sağlık-Sen Kütahya Şube Başkanı Hasan Gök, olayın ardından yaptığı açıklamada hemşireye ve 112 Acil Sağlık ekibine yapılan saldırıları kınadı. Gök, sağlık çalışanlarının şiddete maruz kalmasının kabul edilemez olduğunu ifade etti. Saldırıya uğrayan hemşire Gülizar Durmaz, 12 Mayıs'ta acil serviste görev yaptığı sırada hasta yakını tarafından darp edildiğini ifade etti. Durmaz, yaşanan olaydan dolayı psikolojik olarak da etkilendiğini belirtti.

Türk Sağlık-Sen Şube Başkanı Hasan Gök, yaptığı açıklamada, "Hastanemiz çalışanları sadece fiziki şiddete değil, psikolojik şiddete de maruz kalmaktadır. Küçücük ilçe hastanesinde bu olayların yaşanması, sağlık çalışanlarına zarar verdiği gibi ilçe halkının da kesintisiz hizmet almasına engel olacaktır. Yetkilileri bu konuda acilen tedbir almaya davet ediyorum. Ülkemizde 1 milyona yakın sağlık çalışanı bulunmaktadır. Tüm sağlık çalışanları şiddet gören arkadaşlarımızın yanındadır. Sendika olarak arkadaşımızın yanındayız ve bu olayın takipçisi olacağımızı kamuoyunun bilmesini isteriz. Son olarak darp edilen arkadaşlarımıza tekrar geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, Altıntaş ilçemizin bu gibi olaylar ile kamuoyunda gündem olmamasını temenni ediyorum" dedi.

Sağlık çalışanlarının karşılaştıkları şiddet olayları tepki çekmeye devam ediyor. Bu konuda çeşitli yasal düzenlemeler yapılmış olsa da bunlar şiddeti engelleyemedi. Bu konuda sağlık çalışanları özellikle Sağlık Bakanlığı’ndan daha etkin bir mücadele gösterilmesini bekliyorlar.