Kurban kesmek isteyenlere uyarılar! Bunlara uymayanlar hastanelik oluyor

Kurban keserken hastanelik olmak istemeyenlere hayat kurtaran tüyolar geldi. Bunlara uyun Kurban Bayramı hastanede bitmesin!
Kurban kesmek isteyenlere uyarılar! Bunlara uymayanlar hastanelik oluyor

Kurban Bayramı için artık saatler kalırken kurban kesmek isteyen kişilere hayat kurtaracak tüyolar geldi. Hem kurbanlık kesmek isteyen kişiler için hem de kurbanı evde geçirecek olan kişilere uyarılar yapıldı. Bunlara dikkat edin bayram burnunuzdan gelmesin...

KURBAN KESERKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

9 günlük Kurban Bayramı tatilinin başlamasıyla uzmanlar, her yıl bu dönemde sık yaşanan sağlık sorunlarına karşı uyarıyor. Acil Tıp Uzmanı Dr. Fecri Bengi, acemi kasapların yaşadığı yaralanmalara karşı hayvan kesiminin profesyonellere bırakılması uyarısında bulundu. Kurban Bayramı tatili başlarken, acemi kasaplara karşı uyarı geldi. Medicana International İzmir Hastanesi

Acil Tıp Uzmanı Dr. Fecri Bengi, "Bu dönemde genelde kurban keserken yaşanan; el ve parmak yaralanmaları, aşırı yemek tüketimine bağlı şeker ve tansiyon sorunları, kalp krizleri, trafik kazaları, boğulma ve deniz kazalarını sık görüyoruz” diyerek oluşabilecek sorunlara karşı dikkat çekti. Bayram tatillerinde trafik yoğunluğu arttığı için ölümlü trafik kazalarının daha fazla olduğuna değinen Bengi, “Yola çıkacaksanız diğer günleri tercih etmeye çalışın. Uzun yolculuklarda kısa aralıklarla mola verin. Molalarda ağır, yağlı, hamurlu, şekerli gıdalardan uzak durun. Direksiyon başındayken dikkatinizi dağıtacak işlerden kaçının” dedi.

Bu bayramın aşırı sıcak hava altında geçmesi beklenirken bu ortamda sıvı tüketimine dikkat edilmesi istendi. Yine aşırı alkol tüketimine dikkat edilmesi, kronik hastalığı olan kişlierin ilaçlarını aksatmadan düzenli bir şekilde alması, açık renkli giyinmesi gibi uyarılar yapıldı.

Kaynak:Haber Kaynağı