Kolesterolüm fazla diyenler buraya! Tek lokmalık mucize besin bulundu!

Kötü kolesterol olarak bilinen LDL kolesterol insan hayatını tehdit ediyor. Damarları tıkayan kötü kolesterol kalp hastalıklarına davetiye çıkıyor. Bu kolesterole çare olacak mucize besin ortaya çıktı.
Kolesterolüm fazla diyenler buraya! Tek lokmalık mucize besin bulundu!

Kötü kolesterol çok büyük riskleri beraberinde getiriyor. Damarların tıkanmasına neden olan bu kolesterol türü kan akışının sağlıklı bir şekilde yapılmasını engelliyor. Bu da beraberinde türlü türlü hastalıkları getiriyor. En çok da kalp hastalıkları için zemin hazırlanıyor. Kalp krizi gibi ölümcül vakaların nedeni olan kötü kolesterol hemen mücadele edilmesi gereken bir sağlık sorunu olarak değerlendiriliyor.

İLAÇ ŞART DEĞİL!

Kolesterol ilaçları günümüzde en çok kullanılan ilaç türlerinden birisi oldu. Bu ilaçlar insanların kolesterol sorunu yaşamalarını engelleyebiliyorlar. Ancak nihayetinde ilaç olan kolesterol hapları karaciğerin yorulmasına neden oluyor. Her gün alınan kolesterol ilaçları bu açıdan insan sağlığında uzun süreli bir zarar durumu ortaya koyuyor.

Kolesterol ile mücadelenin tek şifa kaynağı kolesterol ilaçları değil. Bilimsel dergilerde yayımlanan yeni çalışmalara göre çeşitli besinler de kolesterol ile mücadele etmek gibi özelliklere sahip oluyorlar. Bunun için ön plana çıkan besin maddesi de soya olarak bildirildi. Kolesterol sorunu yaşayanlar soya tüketmeleri halinde kolesterol seviyelerini düşürebiliyorlar.

Yapılan bilimsel araştırmalara göre her gün ortalama 25 gram kadar soya fasulyesi tüketenlerin kolesterol düzeylerinde 6 haftalık bir süre içerisinde yüze 3-4 oranında azalma meydana geliyor. Harvard Tıp Fakültesi’nden uzman doktorlar bu oranının düşük olduğunu ama yine de önemli bir miktarı ifade ettiğini belirtiler.

Bir başka bilimsel araştırmaya göre de soyanın soya fasulyesi şeklinde değil de soya unu halinde tüketilmesi durumunda kolesterolün düşürücü etkisi daha fazla olabiliyor. Buna göre soya unu tüketenlerin kolesterollerinde yüzde 72 oranında azalma meydana gelebiliyor. Diyabete karşı da koruyucu olan bu yiyecek tam bir mucize etkisi yaratıyor.