Kolesterol düşmanı yiyecek! Sofranızdan sakın eksik etmeyin!

En önemli sağlık sorunlarından birisi olan kolesterol atardamarların tıkanmasına neden olup hastanın hayatını kaybetmesine kadar gidiyor. Kolesterol riskini düşüren çok özel bir besin bulundu.
Kolesterol düşmanı yiyecek! Sofranızdan sakın eksik etmeyin!

Kolesterol sorunu ile mücadele etmek hayati anlamda büyük bir öneme sahiptir. Yanlış beslenme nedeniyle insanlar kötü kolesterol ile karşı karşıya kalıyorlar. Oysa kötü kolesterol sadece diyet yapılarak kontrol altına alınabiliyor. Kolesterol riski bulunan kişiler yediklerine ve içtiklerine dikkat ederek bu riskli hastalıktan kendilerini koruyabiliyorlar.

BİTTER ÇİKOLATA YARAR SAĞLIYOR

Çikolata çok zararlı bir besin olarak görülmektedir. Ancak çikolatanın hammaddesi olan kakao çok özel bir gıda olduğu bilimsel olarak ispat edilmiştir. Çikolatayı sağlıksız yapan da kakao değil yapılan şeker takviyesidir. Bundan dolayı bitter çikolata çok sağlıklı bir besindir. Bitter çikolata tüketilmesi durumunda kandaki lipid seviyeleri iyileşmektedir. Bu da kolesterol için oldukça yararlı olmaktadır. En az yüzde 75 oranında kakaoya sahip bitter çikolatalar aşırıya kaçılmaması koşuluyla tüketilmelidir.

KOLESTEROL DÜŞMANI DOMATES

Domates yaz mevsiminin vazgeçilmez besinlerinden birisidir. Özellikle mevsiminde üretilen domatesi tüketmek çok sağlıklı bir tercih olmaktadır. Domates içerisinde kolesterolü düşürücü etkiye sahip olan likopen bolca bulunmaktadır. Likopen sayesinde LDL kolesterol seviyesi düşmektedir.

AHUDUDU KOLESTEROLE KARŞI ETKİLİ

Kolesterol düşürmek için lifli besinler tercih edilmelidir. Günlük 25 gram lif alınması halinde kolesterol kontrol altına alınabilir. Ahududu da bu açıdan oldukça faydalıdır. Bir kase ahududu tüketildiğinde 8 gram lif alınmış olur. Bu da günlük lif ihtiyacının bir kısmıdır ve kolesterole karşı vücuda direnç kazandıracaktır.

CEVİZ MUTLAKA TÜKETİLMELİ

Ceviz en sağlıklı kuruyemişler arasında yer almaktadır. Tekil doymamış yağ asitlerine sahip olan ceviz kolesterol seviyesini düşürmede de çok etkilidir. Aşırı tüketmemek şartıyla her gün ceviz tüketmek kolesterol konusunda oldukça faydalı olmaktadır.